París-Niça 2008

La París-Niça 2008, 66a edició de la París-Niça, es va disputar entre el 9 i el 16 de març de 2008. La cursa fou guanyada per l'italià Davide Rebellin de l'equip Gerolsteiner.

Resum cursa ciclistaParís-Niça 2008
Data9 al 16 de març de 2008
Etapes1 pròleg + 7 etapes
Distància29h 02' 48" (39,18 km/h)
PaïsosFrança França
SortidaAmilly
ArribadaNiça
Palmarès
VencedorItàlia Davide Rebellin (ITA) (Team Gerolsteiner)
SegonItàlia Rinaldo Nocentini (ITA) (AG2R La Mondiale)
TercerUcraïna Iaroslav Popòvitx (UKR) (Silence-Lotto)
Classificacions secundàries
MuntanyaFrança Clément Lhotellerie (FRA) (Skil-Shimano)
PuntsNoruega Thor Hushovd (NOR) (Crédit agricole)
JovesPaïsos Baixos Robert Gesink (NED) (Rabobank)
EquipBèlgica Quick Step

La cursa va començar a Amilly, per finalitzar a Niça. Aquesta edició suposà el retorn, a la 4a etapa, al Ventor. Aquesta etapa fou guanyada per Cadel Evans i permeté a Robert Gesink vestir-se amb el mallot groc, tot i que no pogué mantenir aquesta posició fins al final, ja que a la 6a etapa Rebellin aconseguí posar-se al capdavant de la general, amb 3" sobre Rinaldo Nocentini.

Aquesta edició va estar marcada per l'enfrontament existent entre l'ASO i l'UCI. L'ASO, disconforme amb el funcionament de l'UCI ProTour havia decidit abandonar-lo a l'acabament de la temporada anterior. Això suposà un dur enfrontament entre ambdós, amb amenaces creuades de crida al boicot, de sancions als ciclistes que correguessin la París-Niça, i amb la negativa a permetre córrer a l'equip Astana, equip on corre Alberto Contador, a les curses organitzades per l'ASO pel "dany provocat per l'equip durant el Tour de França 2007".

Equips participantsModifica

En aquesta edició de la París-Niça hi prenen part els següents 20 equips:

Núm. Codi Equip
1-8 GST   Gerolsteiner
11-18 GCE   Caisse d'Epargne
21-28 LAM   Lampre-N.G.C.
31-38 LIQ   Liquigas
41-48 SIL   Silence-Lotto
51-58 CSC   Team CSC
61-68 C.A   Crédit Agricole
71-78 EUS   Euskaltel-Euskadi
81-88 FDJ   Française des Jeux
91-98 SDV   Saunier Duval-Scott
Núm. Codi Equip
101-108 BTL   Bouygues Télécom
111-118 THR   Team High Road
121-128 COF   Cofidis, le Crédit par Téléphone
131-138 RAB   Rabobank
141-148 ALM   AG2R-La Mondiale
151-158 QST   Quick Step
161-168 AGR   Agritubel
171-178 MRM   Team Milram
181-188 TSL   Team Slipstream-Chipotle p/b H30
191-198 SKS   Skil-Shimano

EtapesModifica

Etapa Data Recorregut Km Vencedor d'etapa Líder de la general
Proleg 9 de març Amilly   4,6   Thor Hushovd (NOR)   Thor Hushovd (NOR)
1a etapa 10 de març Amilly-Nevers   93,5   Gert Steegmans (BEL)   Thor Hushovd (NOR)
2a etapa 11 de març Nevers-Belleville   201,0   Gert Steegmans (BEL)   Thor Hushovd (NOR)
3a etapa 12 de març Fleurie-Saint-Étienne   164,5   Kjell Carlström (FIN)   Sylvain Chavanel (FRA)
4a etapa 13 de març Montélimar-Ventor   176,0   Cadel Evans (AUS)   Robert Gesink (NED)
5a etapa 14 de març Althen-des-Paluds-Sisteron   172,5   Carlos Barredo (ESP)[1]   Robert Gesink (NED)
6a etapa 15 de març Sisteron-Cannes   203,5   Sylvain Chavanel (FRA)   Davide Rebellin (ITA)
7a etapa 16 de març Niça-Niça   122,5   Luis León Sánchez Gil (ESP)   Davide Rebellin (ITA)

PròlegModifica

9 de març de 2008. Amilly, 4,6 km (CRI)
Resultats al próleg
Ciclista Equip Temps
1   Thor Hushovd Crédit Agricole 5' 28"
2   Markel Irízar Euskaltel-Euskadi + 4"
3   Stefan Schumacher Gerolsteiner + 5"
4   Bradley McGee Team CSC s.t.
5   William Bonnet Crédit Agricole + 6"
Classificació general després del Próleg
Ciclista Equip Temps
1   Thor Hushovd Crédit Agricole 5' 28"
2   Markel Irízar Euskaltel-Euskadi + 4"
3   Stefan Schumacher Gerolsteiner + 5"
4   Bradley McGee Team CSC m. t.
5   William Bonnet Crédit Agricole + 6"

Etapa 1Modifica

10 de març de 2008. La Chapelotte - Nevers, 93.5 km

Aquesta etapa originàriament tenia la seva sortida a Amilly, però una forta tempesta de vent i pluja obligà a escurçar l'etapa als 91 km existents entre La Chapelotte i Nevers.

Resultats de la 1a etapa
Ciclista Equip Temps
1   Gert Steegmans Quick Step 2h 21' 29"
2   Jérôme Pineau Bouygues Télécom + 2"
3   Thor Hushovd Crédit Agricole m. t.
4   Philippe Gilbert Française des Jeux m. t.
5   Karsten Kroon Team CSC m. t.
Classificació general després de la 1a etapa
Ciclista Equip Temps
1   Thor Hushovd Crédit Agricole 2h 26' 55"
2   Gert Steegmans Quick Step + 6"
3   Jérôme Pineau Bouygues Télécom + 12"
4   Karsten Kroon Team CSC m. t.
5   Andrí Hrivko Team Milram + 17"

Etapa 2Modifica

11 de març de 2008. Nevers - Belleville, 201 km
Resultats de la 2a etapa
Ciclista Equip Temps
1   Gert Steegmans Quick Step 5h 29' 47"
2   Thor Hushovd Crédit Agricole m. t.
3   Sylvain Chavanel Cofidis m. t.
4   Michael Albasini Liquigas m. t.
5   Philippe Gilbert Française des Jeux + 3"
Classificació general després de la 2a etapa
Ciclista Equip Temps
1   Thor Hushovd Crédit Agricole 7h 56' 34"
2   Gert Steegmans Quick Step + 3"
3   Jérôme Pineau Bouygues Télécom + 23"
4   Karsten Kroon Team CSC m. t.
5   Trent Lowe Slipstream Chipotle + 29"

Etapa 3Modifica

12 de març de 2008. Fleurie - Saint-Étienne, 165,5 km
Resultats de la 3a etapa
Ciclista Equip Temps
1   Kjell Carlström Liquigas 4h 39' 14"
2   Clément Lhotellerie Skil-Shimano m. t.
3   Pierre Rolland Crédit Agricole + 43"
4   Davide Rebellin Gerolsteiner m. t.
5   Roman Kreuziger Liquigas m. t.
Classificació general després de la 3a etapa
Ciclista Equip Temps
1   Sylvain Chavanel Cofidis 12h 37' 01"
2   Luis León Sánchez Caisse d'Epargne + 3"
3   Gorka Verdugo Euskaltel-Euskadi + 8"
4   Davide Rebellin Gerolsteiner + 14"
5   Juan Manuel Gárate Quick Step + 18"

Etapa 4Modifica

13 de març de 2008  . Montélimar - Mont-Serein, 176 km
Resultats de la 4a etapa
Ciclista Equip Temps
1   Cadel Evans Silence-Lotto 4h 32' 56"
2   Robert Gesink Rabobank s.t.
3   Rinaldo Nocentini Ag2r-La Mondiale + 33"
4   Davide Rebellin Gerolsteiner s.t.
5   Fränk Schleck Team CSC + 34"
Classificació general després de la 4a etapa
Ciclista Equip Temps
1   Robert Gesink Rabobank 17h 10' 12"
2   Davide Rebellin Gerolsteiner + 32"
3   Rinaldo Nocentini Ag2r-La Mondiale + 35"
4   Iaroslav Popòvitx Silence-Lotto + 42"
5   Juan Manuel Gárate Quick Step + 1' 06"

Etapa 5Modifica

14 de març de 2008. Althen-des-Paluds - Sisteron, 172,5 km
Resultats de la 5a etapa
Ciclista Equip Temps
1   Carlos Barredo[1] Quick Step 3h 58' 01"
2   Karsten Kroon Team CSC + 4"
3   Manuele Mori Saunier Duval-Scott m. t.
4   Christophe Moreau Agritubel m. t.
5   Pierre Rolland Crédit Agricole m. t.
Classificació general després de la 5a etapa
Ciclista Equip Temps
1   Robert Gesink Rabobank 21h 10' 28"
2   Davide Rebellin Gerolsteiner + 32"
3   Rinaldo Nocentini Ag2r-La Mondiale + 35"
4   Iaroslav Popòvitx Silence-Lotto + 42"
5   Juan Manuel Gárate Quick Step + 1' 06"

Etapa 6Modifica

15 de març de 2008. Sisteron - Canes, 206 km
Resultats de la 6a etapa
Ciclista Equip Temps
1   Sylvain Chavanel Cofidis 5h 00' 25"
2   Luis León Sánchez Caisse d'Epargne + 2"
3   Bobby Julich Team CSC m. t.
4   Damiano Cunego Lampre m. t.
5   Davide Rebellin Gerolsteiner + 6"
Classificació general després de la 6a etapa
Ciclista Equip Temps
1   Davide Rebellin Gerolsteiner 26h 11' 31"
2   Rinaldo Nocentini Ag2r-La Mondiale + 3"
3   Iaroslav Popòvitx Silence-Lotto + 48"
4   Robert Gesink Rabobank + 51"
5   Juan Manuel Gárate Quick Step + 1' 12"

Etapa 7Modifica

16 de març de 2008  . Niça - Niça, 115 km
Resultats de la 7a etapa
Ciclista Equip Temps
1   Luis León Sánchez Caisse d'Epargne 2h 51' 12"
2   Maxime Monfort Cofidis m. t.
3   Carlos Barredo[1] Quick Step m. t.
4   Christophe Moreau Agritubel + 5"
5   Alexander Efimkin Quick Step m. t.
Classificació general després de la 7a etapa
Ciclista Equip Temps
1   Davide Rebellin Gerolsteiner 29h 02' 48"
2   Rinaldo Nocentini Ag2r-La Mondiale + 3"
3   Iaroslav Popòvitx Silence-Lotto + 48"
4   Robert Gesink Rabobank + 51"
5   Luis León Sánchez Caisse d'Epargne + 1' 09"

Classificacions finalsModifica

Classificació generalModifica

Ciclista Equip Temps
1   Davide Rebellin Gerolsteiner 29h 02'48"
2   Rinaldo Nocentini Ag2r-La Mondiale + 3"
3   Iaroslav Popòvitx Silence-Lotto + 48"
4   Robert Gesink Rabobank + 51"
5   Luis León Sánchez Caisse d'Epargne + 1'09"
6   Juan Manuel Gárate Quick Step + 1'12"
7   Gorka Verdugo Euskaltel-Euskadi + 2'17"
8   Carlos Barredo[1] Quick Step + 2'24"
9   Sylvain Chavanel Cofidis + 2'39"
10   Alexander Efimkin Quick Step + 3'21"

Classificacions secundàriesModifica

Classificació de la muntanyaModifica

Ciclista Equip Punts
1   Clément Lhotellerie Skil-Shimano 79
2   Chris Anker Sørensen Team CSC 28
3   Bobby Julich Team CSC 20

Classificació dels puntsModifica

Ciclista Equip Punts
1   Thor Hushovd Crédit Agricole 89
2   Luis León Sánchez Caisse d'Epargne 71
3   Davide Rebellin Gerolsteiner 69

Classificació dels jovesModifica

Ciclista Equip Temps
1   Robert Gesink Rabobank 29h 3' 39"
2   Luis León Sánchez Caisse d'Epargne + 18"
3   Clément Lhotellerie Skil-Shimano + 3'20"

Classificació per equipsModifica

Equip País Temps
1 Quick Step   Bèlgica 87h 11'40"
2 Crédit Agricole   França + 6'47"
3 Cofidis   França + 5'26"

Evolució de les classificacionsModifica

Etapa
(Vencedor)
Classificaió general
Classificació de la muntanya
Classificació per punts
Classificació del millor jove
Classificació per equips
Pròleg
Thor Hushovd
Thor Hushovd no n'hi ha Thor Hushovd Andrí Hrivko Crédit Agricole
1a etapa
Gert Steegmans
Dionisio Galparsoro Quick Step
2a etapa
Gert Steegmans
Thierry Hupond Trent Lowe
3a etapa
Kjell Carlström
Sylvain Chavanel Clément Lhotellerie Luis León Sánchez
4a etapa
Cadel Evans
Robert Gesink Robert Gesink
5a etapa
Carlos Barredo[1]
6a etapa
Sylvain Chavanel
Davide Rebellin
7a etapa
Luis Léon Sanchez
Final Davide Rebellin Clément Lhotellerie Thor Hushovd Robert Gesink Quick Step

NotesModifica

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Al juliol de 2014, Carlos Barredo va ser suspés per 2 anys i els resultats obtinguts del 26/10/2007 al 24/9/2011

Enllaços externsModifica