Obre el menú principal

UCI Europa Tour 2014

L'UCI Europa Tour 2014 és la desena edició de l'UCI Europa Tour, un dels cinc circuits continentals de ciclisme de la Unió Ciclista Internacional. Està format per més de 300 proves, organitzades entre el 2 de febrer al 19 d'octubre de 2014 a Europa.

Resum cursa ciclista UCI Europa Tour 2014
Dades de la competició
Organitzador Unió Ciclista Internacional
Núm. edició 10a
Continent Europa
Data del 2 de febrer al 19 d'octubre de 2014
Núm. de curses + 300
Jerarquia
Jerarquia circuits continentals de ciclisme
Nivell superior UCI World Tour 2014
Palmarès
Guanyador  Tom Van Asbroeck (BEL)
Equips  Topsport Vlaanderen-Baloise (BEL)
Països Itàlia
Països sub-23 Països Baixos Països Baixos
Modifica les dades a Wikidata

Evolució del calendariModifica

FebrerModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
2 Gran Premi d'Obertura La Marseillaise   França 06 1.1   Kenneth Vanbilsen Topsport Vlaanderen-Baloise
2 Gran Premi de la costa dels Etruscs   Itàlia 06 1.1   Simone Ponzi Yellow Fluo
5-9 Étoile de Bessèges   França 05 2.1   Tobias Ludvigsson Giant-Shimano
9 Trofeu Palma   Espanya 06 1.1   Sacha Modolo Lampre-Merida
10 Trofeu Migjorn   Espanya 06 1.1   Sacha Modolo Lampre-Merida
11 Trofeu Deià   Espanya 06 1.1   Michał Kwiatkowski Omega Pharma-Quick Step
12 Trofeu Platja de Muro   Espanya 06 1.1   Gianni Meersman Omega Pharma-Quick Step
13-16 Tour del Mediterrani   França 05 2.1   Steve Cummings BMC Racing Team
19-23 Volta a Andalusia   Espanya 05 2.1   Alejandro Valverde Movistar Team
19-23 Volta a l'Algarve   Portugal 05 2.1   Michał Kwiatkowski Omega Pharma-Quick Step
21 Trofeu Laigueglia   Itàlia 06 1.1   José Serpa Lampre-Merida
22-23 Tour de l'Alt Var   França 05 2.1   Carlos Betancur AG2R-La Mondiale
23 Gran Premi d'Izola   Eslovènia 05 1.2   Christian Delle Stelle Team Idea

MarçModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1 Volta a Múrcia   Espanya 06 1.1   Alejandro Valverde Movistar Team
1 Omloop Het Nieuwsblad   Bèlgica 04 1.HC   Ian Stannard Team Sky
1 Clàssica Sud Ardecha - Souvenir Francis Delpech   França 06 1.1   Florian Vachon Bretagne-Séché Environnement
2 Gran Premi de Lugano   Suïssa 06 1.1   Mauro Finetto Yellow Fluo
2 Kuurne-Brussel·les-Kuurne   Bèlgica 06 1.1   Tom Boonen Omega Pharma-Quick Step
2 La Drôme Classic   França 06 1.1   Romain Bardet Ag2r-La Mondiale
2 Clàssica d'Almeria   Espanya 04 1.HC   Sam Bennett NetApp-Endura
5 Umag Trophy   Croàcia 08 1.2   Matej Mugerli Adria Mobil
5 Le Samyn   Bèlgica 06 1.1   Maxime Vantomme Roubaix Lille Métropole
6 Gran Premi de la vila de Camaiore   Itàlia 06 1.1   Diego Ulissi Lampre-Merida
7-9 Tres dies de Flandes Occidental   Bèlgica 05 2.1   Gert Jõeäär Cofidis
8 Strade Bianche   Itàlia 06 1.1   Michał Kwiatkowski Omega Pharma-Quick Step
8 Ster van Zwolle   Països Baixos 08 1.2   Bert-Jan Lindeman Rabobank Development
9 Gran Premi de Lillers-Souvenir Bruno Comini   França 08 1.2   Steven Tronet BigMat-Auber 93
9 Roma Maxima   Itàlia 06 1.1   Alejandro Valverde Movistar Team
9 Poreč Trophy   Croàcia 08 1.2   Maksym Averin Synergy Baku Project
9 Dorpenomloop Rucphen   Països Baixos 08 1.2   Michael Carbel Svendgaard Cult Energy-Vital Water
13-16 Istrian Spring Trophy   Croàcia 07 2.2   Magnus Cort Nielsen Cult Energy-Vital Water
15 Tour de Drenthe   Països Baixos 06 1.1   Kenny Dehaes Lotto-Belisol
16 Dwars door Drenthe   Països Baixos 06 1.1   Simone Ponzi Yellow Fluo
16 Circuit del País de Waes   Bèlgica 08 1.2   Danilo Napolitano Wanty-Groupe Gobert
16 Kattekoers   Bèlgica 08 1.2   Łukasz Wisniowski Etixx
16 París-Troyes   França 08 1.2   Steven Tronet BigMat-Auber 93
19 Nokere Koerse   Bèlgica 06 1.1   Kenny Dehaes Lotto-Belisol
20 Gran Premi Nobili Rubinetterie   Itàlia 06 1.1   Simone Ponzi Yellow Fluo
21 Handzame Classic   Bèlgica 06 1.1   Luka Mezgec Giant-Shimano
22 Clàssica Loira Atlàntic   França 06 1.1   Alexis Gougeard AG2R-La Mondiale
23 Gran Premi Cholet-País del Loira   França 06 1.1   Tom Van Asbroeck Topsport Vlaanderen-Baloise
24-30 Tour de Normandia   França 07 2.2   Stefan Küng BMC Development
26 A través de Flandes   Bèlgica 04 1.HC   Niki Terpstra Omega Pharma-Quick Step
26-30 Setmana Internacional Coppi i Bartali   Itàlia 05 2.1   Peter Kennaugh Team Sky
26-30 Volta a l'Alentejo   Portugal 07 2.2   Carlos Barbero Euskadi
29-30 Critèrium Internacional   França 03 2.HC   Jean-Christophe Péraud AG2R-La Mondiale

AbrilModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1-3 Tres dies de La Panne   Bèlgica 03 2.HC   Guillaume van Keirsbulck Omega Pharma-Quick Step
1-6 Gran Premi de Sotxi   Rússia 07 2.2   Ilnur Zakarin RusVelo
4 Ruta Adélie de Vitré   França 06 1.1   Bryan Coquard Team Europcar
4-6 Triptyque des Monts et Châteaux   Bèlgica 07 2.2   Owain Doull Equip nacional del Regne Unit
5 Gran Premi Miguel Indurain   Espanya 06 1.1   Alejandro Valverde Movistar Team
5 Volta Limburg Classic   Països Baixos 06 1.1   Moreno Hofland Belkin
6 Trofeu Banca Popolare di Vicenza   Itàlia 08 1.2U   Gregor Mühlberger Tirol
6 Volta a La Rioja   Espanya 06 1.1   Michael Matthews Orica-GreenEDGE
8-11 Circuit de la Sarthe   França 05 2.1   Ramūnas Navardauskas Garmin-Sharp
9 Grote Scheldeprijs   Bèlgica 04 1.HC   Marcel Kittel Giant-Shimano
11-13 Circuit de les Ardenes   França 07 2.2   Łukasz Wisniowski Etixx
12 Tour de Flandes sub-23   Bèlgica 02 1.Ncup   Dylan Groenewegen Equip nacional dels Països Baixos
12 Trofeu Edil C   Itàlia 08 1.2   Andrea Vaccher Marchiol Emisfero
12 Gran Premi Pino Cerami   Bèlgica 06 1.1   Alessandro Petacchi Omega Pharma-Quick Step
12 Banja Luka-Belgrad I   Bòsnia i Hercegovina 08 1.2   Martin Otonicar Radenska
13 Klasika Primavera   Espanya 06 1.1   Peio Bilbao Caja Rural-Seguros RGA
13 Banja Luka-Belgrad II   Sèrbia 08 1.2   Ivan Stević Tusnad
15 París-Camembert   França 06 1.1   Bryan Coquard Team Europcar
16 Fletxa Brabançona   Bèlgica 04 1.HC   Philippe Gilbert BMC Racing
16 La Côte Picarde   França 02 1.Ncup   Jens Wallays Equip nacional de Bèlgica
16-20 Tour de Loir i Cher   França 07 2.2   Graham Briggs Rapha-Condor JLT
16-20 Gran Premi d'Adiguèsia   Rússia 08 2.2   Ilnur Zakarin RusVelo
17 Gran Premi de Denain   França 06 1.1   Nacer Bouhanni FDJ.fr
19 Tour de Finisterre   França 06 1.1   Antoine Demoitié Wallonie-Bruxelles
19 Arno Wallaard Memorial   Països Baixos 08 1.2   Edvin Wilson Joker
19 ZLM Tour   Països Baixos 02 1.Ncup   Thomas Boudat Equip nacional de França
19 Lieja-Bastogne-Lieja sub-23   Bèlgica 08 1.2U   Anthony Turgis CC Nogent-sur-Oise
20 Tro Bro Leon   França 06 1.1   Adrien Petit Cofidis
21 Giro del Belvedere   Itàlia 08 1.2U   Simone Andreetta Zalf Euromobil Désirée Fior
21 Volta a Colònia   Alemanya 06 1.1   Sam Bennett NetApp-Endura
22 Gran Premi Palio del Recioto   Itàlia 08 1.2U   Silvio Herklotz Team Stölting
22-25 Giro del Trentino   Itàlia 03 2.HC   Cadel Evans BMC Racing
25 Gran Premi della Liberazione   Itàlia 08 1.2U   Evgeny Shalunov Lokosphinx
25-1 Tour de Bretanya   França 07 2.2   Bert-Jan Lindeman Rabobank Development
26 Zuid Oost Drenthe Classic I   Països Baixos 08 1.2   Wim Stroetinga Koga
27 Roue tourangelle   França 06 1.1   Angelo Tulik Team Europcar
27 Rutland-Melton International CiCLE Classic   Regne Unit 08 1.2   Thomas Moses Rapha Condor JLT
27 París-Mantes-en-Yvelines   França 08 1.2   David Menut Armée de Terre Cyclisme
27 Gran Premi de la Indústria del marbre   Itàlia 08 1.2   Matej Mugerli Adria Mobil
27-4 Volta a Turquia   Turquia 03 2.HC   Adam Yates Orica-GreenEDGE
29-4 Carpathia Couriers Path   Polònia 07 2.2U   Gregor Mühlberger Tirol

MaigModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1 Gran Premi de Frankfurt sub-23   Alemanya 08 1.2U   Mads Pedersen Cult Energy Vital Water
1 Mayor Cup   Rússia 08 1.2   Serguei Lagutin RusVelo
1 Memorial Andrzej Trochanowski   Polònia 08 1.2   Kamil Gradek BDC Marcpol
1 Gran Premi de Frankfurt   Alemanya 04 1.HC   Alexander Kristoff Team Katusha
2 Memorial Oleg Diatxenko   Rússia 08 1.2   Andrei Solomennikov RusVelo
2 Skive-Lobet   Dinamarca 08 1.2   Phil Bauhaus Stölting
3 Himmerland Rundt   Dinamarca 08 1.2   Magnus Cort Nielsen Cult Energy Vital Water
3 Gran Premi de Moscou   Rússia 08 1.2   Leonid Krasnov RusVelo
3 Tour d'Overijssel   Països Baixos 08 1.2   Dennis Coenen Leopard Development
4 Gran Premi del Somme   França 06 1.1   Iauhèn Hutaròvitx AG2R-La Mondiale
4 Circuit del Porto-Trofeu Arvedi   Itàlia 08 1.2   Jakub Mareczko Viris Maserati
4 Destination Thy   Dinamarca 08 1.2   Magnus Cort Nielsen Cult Energy Vital Water
5-9 Cinc anells de Moscou   Rússia 07 2.2   Andrei Solomennikov RusVelo
7-11 Quatre dies de Dunkerque   França 03 2.HC   Arnaud Démare FDJ.fr
7-11 Tour de l'Azerbaidjan   Azerbaidjan 07 2.1   Ilnur Zakarin RusVelo
9-11 Szlakiem Grodów Piastowskich   Polònia 05 2.1   Mateusz Taciak CCC Polsat Polkowice
10 Tour de Berna   Suïssa 08 1.2   Matthias Brändle IAM
10 Hadeland GP   Noruega 08 1.2   Rasmus Guldhammer Trefor-Blue Water
10 Scandinavian Race Uppsala   Suècia 08 1.2   Jonas Aaen Jørgensen Riwal Platform
11 Gran Premi Ringerike   Noruega 08 1.2   Magnus Cort Nielsen Cult Energy Vital Water
11 Circuit de Valònia   Bèlgica 08 1.2   Maurits Lammertink Jo Piels
12-17 Olympia's Tour   Països Baixos 07 2.2   Berden de Vries Jo Piels
13 Visegrad 4 Bicycle Race-GP Polski Via Odra   Polònia 08 1.2   Erik Baška Dukla Trenčín Trek
15 Visegrad 4 Bicycle Race-GP Czech Republic   República Txeca 08 1.2   Josef Černý CCC Polsat Polkowice
15-18 Roine-Alps Isera Tour   França 07 2.2   Matija Kvasina Team Gourmetfein Simplon Wels
16 Visegrad 4 Bicycle Race-GP Slovakia   Eslovàquia 08 1.2   Pawel Bernas BDC Marcpol
16-18 Volta a Castella i Lleó   Espanya 05 2.1   David Belda Burgos-BH
16-18 Tour de Picardia   França 05 2.1   Arnaud Démare FDJ.fr
17 Gran Premi Criquielion   Bèlgica 08 1.2   Kevin Peeters Vastgoedservice-Golden Palace Continental
17 Visegrad 4 Bicycle Race-GP Hungary   Hongria 08 1.2   Pawel Bernas BDC Marcpol
18 Velothon Berlín   Alemanya 06 1.1   Raymond Kreder Garmin-Sharp
18-25 An Post Rás   Irlanda 07 2.2   Clemens Fankhauser Tirol
21-25 Volta a Noruega   Noruega 05 2.HC   Maciej Paterski CCC Polsat Polkowice
22-25 Ronda de l'Isard d'Arieja   França 07 2.2U   Louis Vervaeke Lotto-Belisol U23
23-25 París-Arras Tour   França 07 2.2   Maxime Vantomme Roubaix Lille Métropole
24-25 World Ports Classic   Països Baixos 05 2.1   Theo Bos Belkin
25 Omloop der Kempen   Països Baixos 08 1.2   Luke Davison Synergy Baku Project
28-1 Volta a Bèlgica   Bèlgica 03 2.HC   Tony Martin Omega Pharma-Quick Step
28-1 Tour de Berlín   Alemanya 07 2.2U   Jochem Hoekstra Jo Piels
28-1 Tour dels Fiords   Noruega 05 2.1   Alexander Kristoff Team Katusha
28-1 Fletxa del Sud   Luxemburg 07 2.2   Gaëtan Bille Verandas Willems
28-1 Volta a Baviera   Alemanya 03 2.HC   Geraint Thomas Team Sky
29-1 Tour de Gironda   França 07 2.2   Remco te Brake Metec-TKH Continental
30 Race Horizon Park I   Ucraïna 08 1.2   Vitali Buts Kolss
30-31 Volta a Estònia   Estònia 05 2.1   Eduard-Michael Grosu Vini Fantini Nippo
30-1 Cursa de la Pau sub-23   República Txeca 07 2.2U   Samuel Spokes Etixx
31 Gran Premi de Plumelec-Morbihan   França 06 1.1   Julien Simon Cofidis
25 Race Horizon Park II   Ucraïna 08 1.2   Mykhailo Kononenko Kolss

JunyModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1 París-Roubaix sub-23   França 08 1.2U   Mike Teunissen Rabobank Development Team
1 Gran Premi Südkärnten   Àustria 08 1.2   Andrea Pasqualon Area Zero
1 Race Horizon Park III   Ucraïna 08 1.2   Denys Kostyuk Kolss
1 Boucles de l'Aulne   França 06 1.1   Alexis Gougeard AG2R-La Mondiale
1 Trofeu Ciutat de San Vendemiano   Itàlia 08 1.2U   Giacomo Berlato Zalf-Euromobil-Desirée-Fior
2 Trofeu Alcide Degasperi   Itàlia 08 1.2   Michele Gazzara Fausto Coppi Gazzera-Videa
3-7 Volta a Eslovàquia   Eslovàquia 07 2.2   Oleksandr Polivoda Kolss
4-8 Volta a Luxemburg   Luxemburg 03 2.HC   Matti Breschel Team Tinkoff-Saxo
5-8 Boucles de la Mayenne   França 07 2.1   Stéphane Rossetto BigMat-Auber 93
7 Ronda Van Zeeland Seaports   Països Baixos 06 1.1   Theo Bos Belkin
8 Memorial Philippe Van Coningsloo   Bèlgica 08 1.2   Rob Ruijgh Vastgoedservice-Golden Palace Continental
8 Copa de la Pau   Itàlia 08 1.2   Luca Ceolan General Store Bottoli-Zardini-Merida
11-15 Gran Premi Udmúrtskaia Pravda   Rússia 07 2.2   Arthur Ershov RusVelo
12 Gran Premi del cantó d'Argòvia   Suïssa 06 1.HC   Simon Geschke Giant-Shimano
12-14 Małopolski Wyścig Górski   Polònia 07 2.2   Maximilian Werda Stolting
12-15 Ronda de l'Oise   França 07 2.2   Magnus Cort Nielsen Cult Energy-Vital Water
15 Tour de Limburg   Bèlgica 08 1.2   Mathieu van der Poel BKCP-Powerplus
15 Gran Premi Raiffeisen   Àustria 08 1.2   Radoslav Rogina Adria Mobil
17-22 Volta a Sèrbia   Sèrbia 07 2.2   Jaroslaw Kowalczyk BDC Marcpol
18-22 Ster ZLM Toer   Països Baixos 05 2.1   Philippe Gilbert BMC Racing
19-22 Volta a Eslovènia   Eslovènia 05 2.1   Tiago Machado NetApp-Endura
19-22 Tour del País de Savoia   França 07 2.2   Louis Vervaeke Lotto Belisol sub-23
20-22 Ruta del Sud   França 05 2.1   Nicolas Roche Team Tinkoff-Saxo
20-22 Volta de l'Alta Àustria   Àustria 07 2.2   Patrick Konrad Gourmetfein Simplon Wels
21-22 Memorial Józef Grundmann i Jerzy Wizowski   Polònia 07 2.2   Blazej Janiaczyk BDC Marcpol
22 Beaumont Trophy   Regne Unit 08 1.2   Kristian House Rapha Condor JLT
22 Gran Premi de Sarajevo   Bòsnia i Hercegovina 08 1.2   Matej Marin Gourmetfein Simplon Wels
22 Fletxa ardenesa   Bèlgica 08 1.2   Stefan Küng BMC Development
24 Giro dels Apenins   Itàlia 06 1.1   Sonny Colbrelli Bardiani CSF
25 Internationale Wielertrofee Jong Maar Moedig   Bèlgica 08 1.2   Gijs Van Hoecke Topsport Vlaanderen-Baloise
25 Halle-Ingooigem   Bèlgica 06 1.1   Arnaud Démare FDJ.fr

JuliolModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
2-5 Cursa de Solidarność i els Atletes Olímpics   Polònia 05 2.2   Kamil Zieliński Mexller
5 Circuit Het Nieuwsblad sub-23   Bèlgica 08 1.2   Dimitri Claeys VL Technics-Abutriek
6-13 Volta a Àustria   Àustria 03 2.HC   Peter Kennaugh Team Sky
10-13 Trofeu Joaquim Agostinho   Portugal 07 2.2   Delio Fernández OFM-Quinta da Lixa
11 Campionat d'Europa - contrarellotge sub-23   Suïssa 00 CC   Stefan Küng Equip nacional de Suïssa
13 Campionat d'Europa - cursa en ruta sub-23   Suïssa 00 CC   Stefan Küng Equip nacional de Suïssa
13 La Ronda Pévèloise   França 08 1.2   Benoît Daeninck CC Nogent-sur-Oise
13 Giro del Medio Brenta   Itàlia 08 1.2   Klemen Štimulak Adria Mobil
16-20 Giro de la Vall d'Aosta   Itàlia 07 2.2U   Bernardo Suaza 472-Colombia
17-20 Czech Cycling Tour   República Txeca 07 2.2   Martin Mortensen Cult Energy Vital Water
17-20 Sibiu Cycling Tour   Romania 05 2.1   Radoslav Rogina Adria Mobil
17-20 Volta a Portugal del Futur   Portugal 07 2.2   Ruben Guerreiro Liberty Seguros-Feira-KTM
25 Prova de Villafranca de Ordizia   Espanya 06 1.1   Gorka Izagirre Movistar Team
25 Central European Tour: Košice-Miskolc   Hongria 08 1.2   Erik Baška Dukla Trenčín Trek
26 Central European Tour: Szerencs-Ibrány   Hongria 08 1.2   Mamyr Stash Itera-Katusha
26 Gran Premi de la Indústria i l'Artesanat de Larciano   Itàlia 06 1.1   Adam Yates Orica-GreenEDGE
26-30 Tour de Valònia   Bèlgica 03 2.HC   Gianni Meersman Omega Pharma-Quick Step
27 Gran Premi de la vila de Pérenchies   França 08 1.2   Gaëtan Bille Verandas Willems
27 Central European Tour: Isaszeg-Budapest   Hongria 08 1.2   Erik Baška Dukla Trenčín Trek
27 Giro de Toscana   Itàlia 06 1.1   Pieter Weening Orica-GreenEDGE
29-2 Dookoła Mazowsza   Polònia 07 2.2   Jarosław Marycz CCC Polsat Polkowice
30-3 Tour d'Alsàcia   França 07 2.2   Karel Hník Etixx
30-10 Volta a Portugal   Portugal 05 2.1   Gustavo César Veloso OFM-Quinta da Lixa
31 Circuit de Getxo   Espanya 06 1.1   Carlos Barbero Euskadi

AgostModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
2-4 Kreiz Breizh Elites   França 07 2.2   Matteo Busato MG Kvis-Trevigiani
3 Polynormande   França 06 1.1   Jan Ghyselinck Wanty-Groupe Gobert
3 Trofeu internacional Bastianelli   Itàlia 08 1.2   Nicola Gaffurini Vega-Hotsand
6-10 Volta a Dinamarca   Dinamarca 03 2.HC   Michael Valgren Team Tinkoff-Saxo
7-9 Tour de Szeklerland   Romania 07 2.2   Stefan Hristov Kocaeli Brisaspor
10 Fletxa del port d'Anvers   Bèlgica 08 1.2   Yoeri Havik Cyclingteam De Rijke
10 Gran Premi de Poggiana   Itàlia 08 1.2U   Robert Power Equip nacional d'Austràlia
10 RideLondon Classic   Regne Unit 06 1.HC   Adam Blythe NFTO Pro Cycling
12-16 Tour de l'Ain   França 05 2.1   Bert-Jan Lindeman Rabobank Development
13-17 Volta a Burgos   Espanya 03 2.HC   Nairo Quintana Movistar Team
14-17 Arctic Race of Norway   Noruega 05 2.1   Steven Kruijswijk Belkin
16 Gran Premi Capodarco   Itàlia 08 1.2   Robert Power Equip nacional d'Austràlia
16 Memorial Henryk Łasaka   Polònia 08 1.2   Maciej Paterski CCC Polsat Polkowice
16 Gran Premi Kralovehradeckeho kraje   República Txeca 08 1.2   Paweł Cieślik Bauknecht-Author
17 Copa dels Càrpats   Polònia 08 1.2   Paweł Franczak ActiveJet Team
19 Gran Premi de la vila de Zottegem   Bèlgica 06 1.1   Edward Theuns Topsport Vlaanderen-Baloise
19-22 Tour del Llemosí   França 05 2.1   Mauro Finetto Neri Sottoli
19-24 Baltic Chain Tour   Letònia 07 2.2   Mathieu van der Poel BKCP-Powerplus
22 Arnhem Veenendaal Classic   Països Baixos 06 1.1   Yves Lampaert Topsport Vlaanderen-Baloise
23 Puchar Ministra Obrony Narodowej   Polònia 08 1.2   Konrad Dąbkowski ActiveJet Team
23-30 Tour de l'Avenir   França 01 2.Ncup   Miguel Ángel López Selecció de Colòmbia
24 Châteauroux Classic de l'Indre   França 06 1.1   Iljo Keisse Omega Pharma-Quick Step
26 Gran Premi dels Marbrers   França 08 1.2   Yann Guyot Armée de Terre
26-29 Tour de Poitou-Charentes   França 05 2.1   Sylvain Chavanel IAM Cycling
27 Druivenkoers Overijse   Bèlgica 06 1.1   Jonas Van Genechten Lotto-Belisol
30 Gran Premi dels Comerciants de Templeuve   Bèlgica 08 1.2   Oliver Naesen Cibel
31 Ronda van Midden-Nederland   Països Baixos 08 1.2   Wim Stroetinga Koga
31 Croàcia-Eslovènia   Croàcia
  Eslovènia
08 1.2   Primož Roglič Adria Mobil

SetembreModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
2-6 Giro del Friül-Venècia Júlia   Itàlia 07 2.2   Simone Antonini Marchiol-Emisfero
4-7 Okolo Jiznich Cech   República Txeca 06 1.1   Reidar Borgersen Team Joker
6 Brussels Cycling Classic   Bèlgica 04 1.HC   André Greipel Lotto-Belisol
7 Gran Premi de Fourmies   França 04 1.HC   Jonas Van Genechten Lotto-Belisol
7 Kernen Omloop Echt-Susteren   Països Baixos 08 1.2   Phil Bauhaus Team Stölting
7-14 Volta a la Gran Bretanya   Regne Unit 05 2.1   Dylan van Baarle Garmin-Sharp
13 De Kustpijl   Bèlgica 08 1.2   Michael Van Staeyen Topsport Vlaanderen-Baloise
13 Tour del Jura   Suïssa 08 1.2   Kévin Ledanois Equip nacional de França
13 Tour Bohemia   República Txeca 08 1.2   Lukas Pöstlberger Tirol
14 Chrono champenois   França 08 1.2   Rasmus Christian Quaade Trefor-Blue Water
14 Gran Premi Jef Scherens   Bèlgica 06 1.1   André Greipel Lotto-Belisol
14 Tour del Doubs   França 06 1.1   Rein Taaramäe Cofidis
16 Copa Bernocchi   Itàlia 06 1.1   Elia Viviani Cannondale Pro Cycling Team
17 Copa Agostoni   Itàlia 06 1.1   Niccolò Bonifazio Lampre-Merida
17 Gran Premi de Valònia   Bèlgica 06 1.1   Greg Van Avermaet BMC Racing
18 Tres Valls Varesines   Itàlia 04 1.HC   Michael Albasini Orica-GreenEDGE
19 Campionat de Flandes   Bèlgica 06 1.1   Arnaud Démare FDJ.fr
20 Gran Premi Impanis-Van Petegem   Bèlgica 06 1.1   Greg Van Avermaet BMC Racing
20 Memorial Marco Pantani   Itàlia 06 1.1   Sonny Colbrelli Bardiani CSF
21 Gran Premi d'Isbergues   França 06 1.1   Arnaud Démare FDJ.fr
21 Gran Premi de la Indústria i el Comerç de Prato   Itàlia 06 1.1   Sonny Colbrelli Bardiani CSF
21 Baronie Breda Classic   Països Baixos 08 1.2   Mike Teunissen Rabobank Development Team
24 Circuit de Houtland   Bèlgica 06 1.1   Jelle Wallays Topsport Vlaanderen-Baloise
27-28 Tour del Gavaudan Llenguadoc-Rosselló   França 07 2.2   Amets Txurruka Caja Rural-Seguros RGA
28 Gooikse Pijl   Bèlgica 08 1.2   Roy Jans Wanty-Groupe Gobert
28 Duo normand   França 06 1.1   Reidar Borgersen
  Truls Engen Korsæth
Team Joker
30 Ruta d'Or   Itàlia 08 1.2   Giacomo Berlato Zalf Euromobil Désirée Fior

OctubreModifica

Data Cursa País Cat. Vencedor Equip
1 Milà-Torí   Itàlia 04 1.HC   Giampaolo Caruso Team Katusha
2-5 Eurométropole Tour   Bèlgica 05 2.1   Arnaud Démare FDJ.fr
2-6 Volta al Caucas   Rússia 07 2.2   Serguei Firsànov RusVelo
3 Tour de Münster   Alemanya 06 1.1   André Greipel Lotto-Belisol
4 Piccolo Giro de Llombardia   Itàlia 08 1.2   Gianni Moscon Zalf Euromobil Désirée Fior
5 Tour de Vendée   França 04 1.1   Armindo Fonseca Bretagne-Séché Environnement
7 Binche-Tournai-Binche - Memorial Frank Vandenbroucke   Bèlgica 06 1.1   Zdeněk Štybar Omega Pharma-Quick Step
9 París-Bourges   França 06 1.1   John Degenkolb Giant-Shimano
9 Copa Sabatini   Itàlia 06 1.1   Sonny Colbrelli Bardiani CSF
11 Giro de l'Emília   Itàlia 04 1.HC   Davide Rebellin CCC Polsat Polkowice
12 París-Tours   França 04 1.HC   Jelle Wallays Topsport Vlaanderen-Baloise
12 Gran Premi Bruno Beghelli   Itàlia 06 1.HC   Valerio Conti Lampre-Merida
12 París-Tours sub-23   França 04 1.2U   Mike Teunissen Rabobank Development
14 Premi Nacional de Clausura   Bèlgica 06 1.1   Jens Debusschere Lotto-Belisol
19 Crono de les Nacions-Les Herbiers-Vendée   França 06 1.1   Sylvain Chavanel IAM Cycling

Proves anul·ladesModifica

Data Prova País Cat. Motiu
6-9 març Tour internacional d'Arad   Israel 06 2.2 Reclassificació a cursa nacional
23 març Gran Premi San Giuseppe   Itàlia 08 1.2 Reclassificació a cursa nacional
1-6 abril Volta a Grècia   Grècia 07 2.2 Financera
6 abril Val d'Ille Classic - Souvenir Julien Ditlecadet   França 06 1.1 Financera
6 abril Gran Premi Šenčur   Eslovènia 08 1.2
13 abril Gran Premi de Donetsk   Ucraïna 08 1.2 Guerra al Donbass
21 abril Volta a Holanda Septentrional   Països Baixos 08 1.2
27 abril Zuid Oost Drenthe Classic II   Països Baixos 08 1.2
2-4 maig The Paths of King Nikola   Montenegro 07 2.2
2-4 maig Volta a Astúries   Espanya 05 2.1 Financera[1]
3-4 maig Neuseen Classics – Rund um die Braunkohle   Alemanya 05 2.1
8-14 maig Cursa de la Pau   República Txeca 07 2.2 Financera[2]
10 maig Volta a la comunitat de Madrid   Espanya 05 1.1
21-25 maig Circuit de Lorena   França 05 2.1
7 juny Trofeu Melinda   Itàlia 06 1.1 Reclassificació
12-15 juny Volta a Letònia   Letònia 07 2.2
13-22 juny Girobio   Itàlia 07 2.2
4-6 juliol Volta a la Comunitat de Madrid sub-23   Espanya 07 2.2U
11 juliol Grote Prijs van de Stad Geel   Bèlgica 08 1.2
20 juliol Trofeu Matteotti   Itàlia 06 1.1 Financera
1-3 agost Volta a Lleó   Espanya 07 2.2 Reclassificació a amateur
3 agost Gran Premi Kranj   Eslovènia 08 1.2
31 agost Copa Sels   Bèlgica 06 1.1
31-4 setembre Volta a Bulgària   Bulgària 07 2.2
2-7 setembre Setmana ciclista lombarda   Itàlia 05 2.1
3 setembre Memorial Rik van Steenbergen   Bèlgica 06 1.1
8-14 setembre Volta a Romania   Romania 07 2.2
3 octubre Giro del Piemont   Itàlia 04 1.HC
4 octubre Pro Cycling Marathon   Portugal 06 1.1
14 octubre Giro de la Romanya   Itàlia 06 1.1

ClassificacionsModifica

Classificació individualModifica

# Ciclista Equip Punts
1.   Tom Van Asbroeck (BEL) Topsport Vlaanderen-Baloise 764
2.   Sonny Colbrelli (ITA) Bardiani CSF 708
3.   Davide Rebellin (ITA) CCC Polsat Polkowice 435
4.   Magnus Cort Nielsen (DEN) * Cult Energy Vital Water 428
5.   Mauro Finetto (ITA) Neri Sottoli 428
6.   Sylvain Chavanel (FRA) IAM 410
7.   Julien Simon (FRA) Cofidis 377
8.   Simone Ponzi (ITA) Neri Sottoli 368
9.   Ilnur Zakarin (RUS) RusVelo 349,8
10.   Bert-Jan Lindeman (NED) Rabobank Development 327
11.   Sam Bennett (IRL) NetApp-Endura 312
12.   Jempy Drucker (LUX) Wanty-Groupe Gobert 303
13.   Matej Mugerli (SVN) Adria Mobil 275,75
14.   Vitali Buts (UKR) Kolss 274
15.   Tiago Machado (POR) NetApp-Endura 273,8
16.   Jérôme Baugnies (BEL) Wanty-Groupe Gobert 273
17.   Michael Van Staeyen (BEL) Topsport Vlaanderen-Baloise 271
18.   Serguei Lagutin (RUS) RusVelo 263,5
19.   Grega Bole (SVN) Vini Fantini Nippo 257
20.   Eduard-Michael Grosu (ROM)* Vini Fantini Nippo 251

* : ciclista de menys de 23 anys

Classificació per equipsModifica

# Equip País Punts
1. Topsport Vlaanderen-Baloise   Bèlgica 2036
2. Wanty-Groupe Gobert   Bèlgica 1538
3. Cofidis   França 1401
4. Neri Sottoli   Itàlia 1275,5
5. IAM   Suïssa 1268
6. Bardiani CSF   Itàlia 1219
7. CCC Polsat Polkowice   Polònia 1182
8. RusVelo   Rússia 1165,4
9. NetApp-Endura   Alemanya 1000,6
10. Bretagne-Séché Environnement   França 946
11. Caja Rural-Seguros RGA   Espanya 940
12. Rabobank Development   Països Baixos 845
13. Cult Energy Vital Water   Dinamarca 821
14. Adria Mobil   Eslovènia 806,75
15. Kolss   Ucraïna 744
16. Roubaix Lille Métropole   França 690
17. BDC Marcpol   Polònia 684,5
18. Stölting   Alemanya 595
19. Etixx   República Txeca 590
20. Jo Piels   Països Baixos 586,43

Classificació per païsosModifica

# País Punts
1.   Itàlia 3061,17
2.   Bèlgica 2871,67
3.   França 2306
4.   Espanya 1828,6
5.   Països Baixos 1817,4
6.   Rússia 1784,69
7.   Polònia 1657,5
8.   Ucraïna 1608
9.   Eslovènia 1529
10.   Dinamarca 1264,25

Classificació per països sub-23Modifica

# País Punts
1.   Països Baixos 960,85
2.   Bèlgica 814,17
3.   Dinamarca 793,25
4.   Itàlia 725,67
5.   França 721,25
6.   Alemanya 714
6.   Noruega 714
8.   Regne Unit 487,5
9.   Rússia 441,67
10.   Àustria 388

ReferènciesModifica

  1. EFE «Suspendida la Vuelta Ciclista a Asturias por falta de financiación». El Mundo Deportivo. EFE, 30-04-2014 [Consulta: 30 abril 2014].
  2. «La Course de la Paix 2014 annulée». directvelo.com, 25-03-2014.

Enllaços externsModifica