Volta a la Comunitat Valenciana 2024

75a edició de la Volta a la Comunitat Valenciana
Volta a la Comunitat Valenciana 2024
Detalls de la cursa
Cursa75. Volta a la Comunitat Valenciana
CompeticióUCI ProSeries 2024 2.Pro
Etapes5
Dates31 de gener – 4 de febrer de 2024
Distància744 km
PaísESP Espanya
SortidaBenicàssim
ArribadaValència
Equips18
Inscrits126
Finalitzen114
Velocitat mitjana41,619 km/h
Palmarès
VencedorUSA Brandon McNulty (UAE Team Emirates)
SegonCOL Santiago Buitrago Sánchez (Bahrain Victorious)
TercerNEUTRAL Aleksandr Vlàssov (Bora-Hansgrohe)
PuntsITA Jonathan Milan (Lidl-Trek)
MuntanyaESP Mikel Bizkarra Etxegibel (Euskaltel-Euskadi)
JovesCOL Santiago Buitrago Sánchez (Bahrain Victorious)
EquipBRN Bahrain Victorious
◀2023
Documentació

La Volta a la Comunitat Valenciana 2024, 75a edició de la Volta a la Comunitat Valenciana, fou una competició ciclista per etapes que es disputà entre el 31 de gener i el 4 de febrer de 2023 sobre un recorregut de 744 km repartits entre cinc etapes. La cursa formà part del calendari de l'UCI ProSeries 2024, amb una categoria 2.Pro.

El vencedor final fou l'estatunidenc Brandon McNulty (UAE Team Emirates), que s'imposà a Santiago Buitrago (Bahrain Victorious) i Aleksandr Vlàssov (Bora-Hansgrohe), segon i tercer respectivament.[1]

L'organització convidà a 18 equips a prendre part en aquesta cursa, set de categoria WorldTeams, nou de categoria UCI ProTeams i dos equips continentals.[2]

WorldTeams (7)ProTeams (9)Equips continentals (2)
 EtapaDataCiutats d'etapatypeDistància (km)Desnivell (m)Vencedor de l'etapaLíder de la general
1a etapa 31 de genBenicàssimCastelló de la Plana
 
etapa accidentada
1672.374 m  Alessandro Tonelli  Alessandro Tonelli
2a etapa 1 de febCanalsValldigna
 
etapa accidentada
162,71.827 m  Matej Mohorič  Alessandro Tonelli
3a etapa 2 de febSant Vicent del RaspeigOriola
 
etapa accidentada
161,31.393 m  Jonathan Milan  Alessandro Tonelli
4a etapa 3 de febTeuladala Vall d'Ebo
 
etapa de mitja muntanya
1603.328 m  Brandon McNulty  Brandon McNulty
5a etapa 4 de febBéteraValència
 
etapa accidentada
931.161 m  William Barta  Brandon McNulty


Etapa 1

modifica
 Classificació de l'etapa
CorredorPaísEquipTemps
1rAlessandro Tonelli   ItàliaVF Group-Bardiani CSF-Faizané4h 04' 34"
2nManuele Tarozzi   ItàliaVF Group-Bardiani CSF-Faizané+ 0"
3rOier Lazkano López   EspanyaMovistar Team+ 1' 09"
4tAlex Molenaar   Països BaixosIlles Balears Arabay Cycling+ 1' 12"
Jonathan Milan   ItàliaLidl-Trek+ 1' 19"
Michael Matthews   AustràliaTeam Jayco AlUla+ 1' 19"
Matej Mohorič   EslovèniaBahrain Victorious+ 1' 19"
Filippo Fiorelli   ItàliaVF Group-Bardiani CSF-Faizané+ 1' 19"
Pelayo Sánchez Mayo   EspanyaMovistar Team+ 1' 19"
10èGiovanni Aleotti   ItàliaBora-Hansgrohe+ 1' 19"
Font: ProCyclingStats
 Classificació general
CorredorPaísEquipTemps
1rAlessandro Tonelli     ItàliaVF Group-Bardiani CSF-Faizané4h 04' 22"
2nManuele Tarozzi   ItàliaVF Group-Bardiani CSF-Faizané+ 3"
3rOier Lazkano López    EspanyaMovistar Team+ 1' 17"
4tAlex Molenaar   Països BaixosIlles Balears Arabay Cycling+ 1' 20"
Francisco Muñoz Llana   EspanyaPolti Kometa+ 1' 29"
Jonathan Milan   ItàliaLidl-Trek+ 1' 31"
Michael Matthews   AustràliaTeam Jayco AlUla+ 1' 31"
Matej Mohorič   EslovèniaBahrain Victorious+ 1' 31"
Filippo Fiorelli   ItàliaVF Group-Bardiani CSF-Faizané+ 1' 31"
10èPelayo Sánchez Mayo   EspanyaMovistar Team+ 1' 31"
Font: ProCyclingStats


Etapa 2

modifica
 Classificació de l'etapa
CorredorPaísEquipTemps
1rMatej Mohorič   EslovèniaBahrain Victorious3h 47' 47"
2nGiovanni Lonardi   ItàliaPolti Kometa+ 13"
3rSimone Consonni   ItàliaLidl-Trek+ 13"
4tFilippo Fiorelli   ItàliaVF Group-Bardiani CSF-Faizané+ 13"
Davide De Pretto   ItàliaTeam Jayco AlUla+ 13"
Michael Matthews   AustràliaTeam Jayco AlUla+ 13"
Marco Tizza   ItàliaBingoal WB+ 13"
Tyler Stites   Estats UnitsProject Echelon Racing+ 13"
Rainer Kepplinger   ÀustriaBahrain Victorious+ 13"
10èOrluis Aular Sanabria   VeneçuelaCaja Rural-Seguros RGA+ 13"
Font: ProCyclingStats
 Classificació general
CorredorPaísEquipTemps
1rAlessandro Tonelli    ItàliaVF Group-Bardiani CSF-Faizané7h 52' 22"
2nMatej Mohorič    EslovèniaBahrain Victorious+ 1' 08"
3rFelix Großschartner   ÀustriaUAE Team Emirates+ 1' 18"
4tSantiago Buitrago Sánchez    ColòmbiaBahrain Victorious+ 1' 19"
Aleksandr Vlàssov   bandera neutralBora-Hansgrohe+ 1' 30"
Filippo Fiorelli   ItàliaVF Group-Bardiani CSF-Faizané+ 1' 31"
Michael Matthews   AustràliaTeam Jayco AlUla+ 1' 31"
Paul Double   Regne UnitPolti Kometa+ 1' 31"
Giovanni Aleotti   ItàliaBora-Hansgrohe+ 1' 31"
10èRainer Kepplinger   ÀustriaBahrain Victorious+ 1' 31"
Font: ProCyclingStats


Etapa 3

modifica
 Classificació de l'etapa
CorredorPaísEquipTemps
1rJonathan Milan   ItàliaLidl-Trek3h 42' 04"
2nArne Marit   BèlgicaIntermarché-Wanty+ 0"
3rGiovanni Lonardi   ItàliaPolti Kometa+ 0"
4tFilippo Fiorelli   ItàliaVF Group-Bardiani CSF-Faizané+ 0"
Simone Consonni   ItàliaLidl-Trek+ 0"
Alexander Salby   DinamarcaBingoal WB+ 0"
Matyáš Kopecký   TxèquiaTeam Novo Nordisk+ 0"
Thomas Silva   UruguaiCaja Rural-Seguros RGA+ 0"
Orluis Aular Sanabria   VeneçuelaCaja Rural-Seguros RGA+ 0"
10èTyler Stites   Estats UnitsProject Echelon Racing+ 0"
Font: ProCyclingStats
 Classificació general
CorredorPaísEquipTemps
1rAlessandro Tonelli    ItàliaVF Group-Bardiani CSF-Faizané11h 34' 26"
2nMatej Mohorič   EslovèniaBahrain Victorious+ 1' 08"
3rFelix Großschartner   ÀustriaUAE Team Emirates+ 1' 28"
4tSantiago Buitrago Sánchez    ColòmbiaBahrain Victorious+ 1' 29"
Aleksandr Vlàssov   bandera neutralBora-Hansgrohe+ 1' 30"
Filippo Fiorelli   ItàliaVF Group-Bardiani CSF-Faizané+ 1' 31"
Paul Double   Regne UnitPolti Kometa+ 1' 31"
Giovanni Aleotti   ItàliaBora-Hansgrohe+ 1' 31"
Joan Bou   EspanyaEuskaltel-Euskadi+ 1' 31"
10èEiner Rubio   ColòmbiaMovistar Team+ 1' 31"
Font: ProCyclingStats


Etapa 4

modifica
 Classificació de l'etapa
CorredorPaísEquipTemps
1rBrandon McNulty   Estats UnitsUAE Team Emirates4h 08' 21"
2nSantiago Buitrago Sánchez    ColòmbiaBahrain Victorious+ 12"
3rAleksandr Vlàssov   bandera neutralBora-Hansgrohe+ 12"
4tPeio Bilbao López de Armentia   EspanyaBahrain Victorious+ 24"
Jai Hindley   AustràliaBora-Hansgrohe+ 24"
Felix Großschartner   ÀustriaUAE Team Emirates+ 29"
Rainer Kepplinger   ÀustriaBahrain Victorious+ 44"
Javier Romo   EspanyaMovistar Team+ 47"
Welay Berehe   EtiòpiaTeam Jayco AlUla+ 48"
10èPatrick Konrad   ÀustriaLidl-Trek+ 1' 01"
Font: ProCyclingStats
 Classificació general
CorredorPaísEquipTemps
1rBrandon McNulty    Estats UnitsUAE Team Emirates15h 44' 08"
2nSantiago Buitrago Sánchez    ColòmbiaBahrain Victorious+ 14"
3rAleksandr Vlàssov   bandera neutralBora-Hansgrohe+ 17"
4tAlessandro Tonelli   ItàliaVF Group-Bardiani CSF-Faizané+ 20"
Jai Hindley   AustràliaBora-Hansgrohe+ 34"
Peio Bilbao López de Armentia   EspanyaBahrain Victorious+ 34"
Felix Großschartner   ÀustriaUAE Team Emirates+ 36"
Rainer Kepplinger   ÀustriaBahrain Victorious+ 54"
Javier Romo   EspanyaMovistar Team+ 58"
10èPaul Double   Regne UnitPolti Kometa+ 1' 11"
Font: ProCyclingStats


Etapa 5

modifica
 Classificació de l'etapa
CorredorPaísEquipTemps
1rWilliam Barta   Estats UnitsMovistar Team2h 08' 19"
2nJonathan Milan    ItàliaLidl-Trek+ 7"
3rVito Braet   BèlgicaIntermarché-Wanty+ 7"
4tOrluis Aular Sanabria   VeneçuelaCaja Rural-Seguros RGA+ 7"
Matej Mohorič   EslovèniaBahrain Victorious+ 7"
Davide De Pretto   ItàliaTeam Jayco AlUla+ 7"
Tyler Stites   Estats UnitsProject Echelon Racing+ 7"
Johan Meens   BèlgicaBingoal WB+ 7"
Jan Christen   SuïssaUAE Team Emirates+ 7"
10èAleksandr Vlàssov   bandera neutralBora-Hansgrohe+ 7"
Font: ProCyclingStats


Classificació general

modifica
 Classificació general
CorredorPaísEquipTemps
1rBrandon McNulty    Estats UnitsUAE Team Emirates17h 52' 34"
2nSantiago Buitrago Sánchez    ColòmbiaBahrain Victorious+ 14"
3rAleksandr Vlàssov   bandera neutralBora-Hansgrohe+ 17"
4tAlessandro Tonelli   ItàliaVF Group-Bardiani CSF-Faizané+ 20"
Jai Hindley   AustràliaBora-Hansgrohe+ 34"
Peio Bilbao López de Armentia   EspanyaBahrain Victorious+ 34"
Felix Großschartner   ÀustriaUAE Team Emirates+ 36"
Rainer Kepplinger   ÀustriaBahrain Victorious+ 54"
Javier Romo   EspanyaMovistar Team+ 57"
10èWelay Berehe   EtiòpiaTeam Jayco AlUla+ 58"
Font: ProCyclingStats


Classificacions secundàries

modifica

Classificació per punts

modifica
 Classificació per punts
CorredorPaísEquipPunts
1rJonathan Milan    ItàliaLidl-Trek57 pts
2nMatej Mohorič   EslovèniaBahrain Victorious48 pts
3rFilippo Fiorelli   ItàliaVF Group-Bardiani CSF-Faizané36 pts
4tGiovanni Lonardi   ItàliaPolti Kometa36 pts
William Barta   Estats UnitsMovistar Team29 pts
Simone Consonni   ItàliaLidl-Trek28 pts
Orluis Aular Sanabria   VeneçuelaCaja Rural-Seguros RGA27 pts
Brandon McNulty    Estats UnitsUAE Team Emirates25 pts
Alessandro Tonelli   ItàliaVF Group-Bardiani CSF-Faizané25 pts
10èSantiago Buitrago Sánchez    ColòmbiaBahrain Victorious24 pts


Classificació de la muntanya

modifica
 Classificació de la muntanya
CorredorPaísEquipPunts
1rMikel Bizkarra Etxegibel    EspanyaEuskaltel-Euskadi18 pts
2nGorka Sorarrain   EspanyaCaja Rural-Seguros RGA15 pts
3rWilliam Barta   Estats UnitsMovistar Team12 pts
4tJokin Murguialday   EspanyaCaja Rural-Seguros RGA12 pts
Brandon McNulty    Estats UnitsUAE Team Emirates10 pts
Santiago Buitrago Sánchez    ColòmbiaBahrain Victorious10 pts
Aleksandr Vlàssov   bandera neutralBora-Hansgrohe8 pts
Peio Bilbao López de Armentia   EspanyaBahrain Victorious8 pts
Filippo Fiorelli   ItàliaVF Group-Bardiani CSF-Faizané8 pts
10èManuele Tarozzi   ItàliaVF Group-Bardiani CSF-Faizané6 pts

Classificació dels joves

modifica
 Classificació del millor jove
CorredorPaísEquipTemps
1rSantiago Buitrago Sánchez    ColòmbiaBahrain Victorious17h 52' 48"
2nJavier Romo   EspanyaMovistar Team+ 43"
3rWelay Berehe   EtiòpiaTeam Jayco AlUla+ 44"
4tGiovanni Aleotti   ItàliaBora-Hansgrohe+ 1' 06"
Davide Piganzoli   ItàliaPolti Kometa+ 1' 08"
Igor Arrieta   EspanyaUAE Team Emirates+ 1' 08"
Filippo Zana   ItàliaTeam Jayco AlUla+ 1' 22"
Davide De Pretto   ItàliaTeam Jayco AlUla+ 1' 49"
Alex Molenaar   Països BaixosIlles Balears Arabay Cycling+ 4' 12"
10èPablo Castrillo Zapater   EspanyaEquipo Kern Pharma+ 5' 12"

Classificació per equips

modifica
 Classificació per equips
EquipPaísTemps
1rBahrain Victorious    Bahrain53h 39' 19"
2nUAE Team Emirates   Emirats Àrabs Units+ 34"
3rBora-Hansgrohe   Alemanya+ 39"
4tTeam Jayco AlUla   Austràlia+ 3' 00"
Polti Kometa   Itàlia+ 3' 31"
VF Group-Bardiani CSF-Faizané   Itàlia+ 5' 06"
Euskaltel-Euskadi   Espanya+ 5' 45"
Movistar Team   Espanya+ 6' 00"
Burgos-BH   Espanya+ 11' 44"
10èCaja Rural-Seguros RGA   Espanya+ 13' 52"


Evolució de les classificacions

modifica
Etapa Vencedor Classificació general
 
Classificació per punts
 
Classificació de la muntanya
 
Classificació dels joves
 
Classificació per equips
 
1[3] Alessandro Tonelli Alessandro Tonelli Gorka Sorarrain Alessandro Tonelli Davide Piganzoli VF Group-Bardiani CSF-Faizané
2[4] Matej Mohorič Matej Mohorič Santiago Buitrago
3[5] Jonathan Milan Jonathan Milan
4[6] Brandon McNulty Brandon McNulty Mikel Bizkarra Bahrain Victorious
5[1] William Barta
Classificacions finals Brandon McNulty Mikel Bizkarra Jonathan Milan Santiago Buitrago Bahrain Victorious

Llista de participants

modifica

Referències

modifica

Enllaços externs

modifica