Obre el menú principal

Atletisme als Jocs Olímpics d'estiu de 1996

Als Jocs Olímpics d'estiu de 1996 celebrats a la ciutat d'Atlanta (Estats Units d'Amèrica) es disputaren 44 proves atlètiques, 24 en categoria masculina i 20 en categoria femenina. Les proves es realitzaren al Centennial Olympic Stadium entre els dies 26 de juliol i 3 d'agost de 1996.

Infotaula de competició esportivaAtletisme als Jocs Olímpics d'estiu de 1996
Tipus competició esportiva als Jocs Olímpics
Esport atletisme
Part de Jocs Olímpics d'estiu de 1996
Conté
Lloc i data
Estat Estats Units d'Amèrica
Data 1996
Modifica les dades a Wikidata
Atletisme

Participaren un total de 2.057 atletes, entre ells 1.302 homes i 755 dones, de 190 comitès nacionals diferents.

Resum de medallesModifica

Categoria masculinaModifica

Prova Or Argent Bronze
100 m
Detalls
  Donovan Bailey 9.84
(RM)
  Frankie Fredericks 9.89   Ato Boldon 9.90
200 m
Detalls
  Michael Johnson 19.32
(RM)
  Frankie Fredericks 19.68   Ato Boldon 19.80
400 m
Detalls
  Michael Johnson 43.49
(RO)
  Roger Black 44.41   Davis Kamoga 44.53
800 m
Detalls
  Vebjørn Rodal 1:42.58
(RO)
  Hezekiél Sepeng 1:42.74   Fred Onyancha 1:42.79
1.500 m
Detalls
  Noureddine Morceli 3:35.78   Fermín Cacho 3:36.40   Stephen Kipkorir 3:36.72
5.000 m
Detalls
  Vénuste Niyongabo 13:07.9   Paul Bitok 13:08.1   Khalid Boulami 13:08.3
10.000 m
Detalls
  Haile Gebrselassie 27:07.3
(RO)
  Paul Tergat 27:08.1   Salah Hissou 27:28.5
Marató
Detalls
  Josia Thugwane 2:12:36   Lee Bong-Ju 2:12:39   Erick Wainaina 2:12:44
110 m
tanques

Detalls
  Allen Johnson 12.95
(RO)
  Mark Crear 13.09   Florian Schwarthoff 13.17
400 m
tanques

Detalls
  Derrick Adkins 47.54   Samuel Matete 47.78   Calvin Davis 47.96
3.000 m
obstacles

Detalls
  Joseph Keter 8:07.12   Moses Kiptanui 8:08.33   Alessandro Lambruschini 8:11.28
4x100 m
relleus

Detalls
  Canadà
Robert Esmie
Glenroy Gilbert
Bruny Surin
Donovan Bailey
Carlton Chambers*
37.69   Estats Units
Jon Drummond
Tim Harden
Michael Marsh
Dennis Mitchell
Tim Montgomery*
38.05   Brasil
Arnaldo da Silva
Robson da Silva
Édson Ribeiro
André da Silva
38.41
4x400 m
relleus

Detalls
  Estats Units
LaMont Smith
Alvin Harrison
Derek Mills
Anthuan Maybank
Jason Rouser*
2:55.99   Regne Unit
Iwan Thomas
Jamie Baulch
Mark Richardson
Roger Black
Mark Hylton*
Du'aine Ladejo*
2:56.60   Jamaica
Michael McDonald
Greg Haughton
Roxbert Martin
Davian Clarke
Dennis Blake*
Garth Robinson*
2:59.42
20 km marxa
Detalls
  Jefferson Pérez 1:20:07   Ilià Màrkov 1:20:16   Bernardo Segura 1:20:23
50 km marxa
Detalls
  Robert Korzeniowski 3:43:30   Mikhaïl Sxénnikov 3:43:36   Valentí Massana 3:44:19
Salt de llargada
Detalls
  Carl Lewis 8.50 m   James Beckford 8.29 m   Joe Greene 8.24 m
Triple salt
Detalls
  Kenny Harrison 18.09 m
(RO)
  Jonathan Edwards 17.88 m   Yoelbi Quesada 17.44 m
Salt d'alçada
Detalls
  Charles Austin 2.39 m
(RO)
  Artur Partyka 2.37 m   Steve Smith 2.35 m
Salt amb perxa
Detalls
  Jean Galfione 5.92 m   Igor Trandenkov 5.92 m   Andrei Tivontchik 5.92 m
Llançament
de pes

Detalls
  Randy Barnes 21.62 m   John Godina 20.79 m   Oleksandr Bagach 20.75 m
Llançament
de disc

Detalls
  Lars Riedel 69.40 m   Vladimir Dubrovshchik 66.60 m   Vasiliy Kaptyukh 65.80 m
Llançament
de javelina

Detalls
  Jan Železný 88.16 m   Steve Backley 87.44 m   Seppo Räty 86.98 m
Llançament
de martell

Detalls
  Balázs Kiss 81.24 m   Lance Deal 81.12 m   Oleksandr Krykun 80.02 m
Decatló
Detalls
  Dan O'Brien 8824 pts   Frank Busemann 8706 pts   Tomáš Dvořák 8664 pts

* Atletes que participaren en les sèries i que també foren guardonats amb la corresponent medalla.

RM: rècord mundial
RO: rècord olímpic

Categoria femeninaModifica

Prova Or Argent Bronze
100 m
Detalls
  Gail Devers 10.94   Merlene Ottey 10.94   Gwen Torrence 10.96
200 m
Detalls
  Marie-José Perec 22.12   Merlene Ottey 22.24   Mary Onyali 22.38
400 m
Detalls
  Marie-José Perec 48.25
(OR)
  Cathy Freeman 48.63   Falilat Ogunkoya 49.10
800 m
Detalls
  Svetlana Masterkova 1:57.73   Ana Fidelia Quirot 1:58.11   Maria Mutola 1:58.71
1.500 m
Detalls
  Svetlana Masterkova 4:00.83   Gabriela Szabo 4:01.54   Theresia Kiesl 4:03.02
5.000 m
Detalls
  Wang Junxia 14:59.8
(RO)
  Pauline Konga 15:03.4   Roberta Brunet 15:07.5
10.000 m
Detalls
  Fernanda Ribeiro 31:01.6
(RO)
  Wang Junxia 31:02.5   Gete Wami 31:06.6
Marató
Detalls
  Fatuma Roba 2:26:05  Valentina Yegorova 2:28:05   Yuko Arimori 2:28:39
100 m tanques
Detalls
  Ludmila Engquist 12.58   Brigita Bukovec 12.59   Patricia Girard 12.65
400 m tanques
Detalls
  Deon Hemmings 52.82
(RO)
  Kim Batten 53.08   Tonja Buford 53.22
4x100 m
relleus

Detalls
  Estats Units
Chryste Gaines
Gail Devers
Inger Miller
Gwen Torrence
Carlette Guidry*
41.95   Bahames
Eldece Clarke
Chandra Sturrup
Savatheda Fynes
Pauline Davis
Debbie Ferguson*
42.14   Jamaica
Michelle Freeman
Juliet Cuthbert
Nicole Mitchell
Merlene Ottey
Gillian Russell*
Andrea Lloyd*
42.24
4x400 m
relleus

Detalls
  Estats Units
Rochelle Stevens
Maicel Malone
Kim Graham
Jearl Miles
Linetta Wilson*
3:20.91   Nigèria
Olabisi Afolabi
Fatima Yusuf
Charity Opara
Falilat Ogunkoya
3:21.04   Alemanya
Uta Rohländer
Linda Kisabaka
Anja Rücker
Grit Breuer
3:21.14
10 km marxa
Detalls
  Yelena Nikolayeva 41:49
(RO)
  Elisabetta Perrone 42;12   Wang Yan 42:19
Salt de
llargada

Detalls
  Chioma Ajunwa 7.12 m   Fiona May 7.02 m   Jackie Joyner 7.00 m
Triple salt
Detalls
  Inessa Kravets 15.33 m
(RO)
  Inna Lasovskaya 14.98 m   Šárka Kašpárková 14.98 m
Salt d'alçada
Detalls
  Stefka Kostadinova 2.05 m   Niki Bakoyianni 2.03 m   Inha Babakova 2.01 m
Llançament
de pes

Detalls
  Astrid Kumbernuss 20.56 m   Sui Xinmei 19.88 m   Irina Khudoroshkina 19.35 m
Llançament
de disc

Detalls
  Ilke Wyludda 69.66 m   Natalya Sadova 66.48 m   Ellina Zvereva 65.64 m
Llançament
de javelina

Detalls
  Heli Rantanen 67.94 m   Louise McPaul 65.54 m   Trine Hattestad 64.98 m
Heptatló
Detalls
  Ghada Shouaa 6780 pts   Natallia Sazanovich 6563 pts   Denise Lewis 6489 pts

* Atletes que participaren en les sèries i que també foren guardonats amb la corresponent medalla.

RM: rècord mundial
RO: rècord olímpic

MedallerModifica

Posició País       Total
1   Estats Units 13 5 5 23
2   Rússia 3 6 1 10
3   Alemanya 3 1 3 7
4   França 3 0 1 4
5   Etiòpia 2 0 1 3
6   Canadà 2 0 0 2
7   Kenya 1 4 3 8
8   Jamaica 1 3 2 6
9   Xina 1 2 1 4
10   Nigèria 1 1 2 4
11   Polònia 1 1 0 2
  Sud-àfrica 1 1 0 2
13   Ucraïna 1 0 3 4
14   República Txeca 1 0 2 3
15   Finlàndia 1 0 1 2
  Noruega 1 0 1 2
17   Algèria 1 0 0 1
  Bulgària 1 0 0 1
  Burundi 1 0 0 1
  Equador 1 0 0 1
  Hongria 1 0 0 1
  Portugal 1 0 0 1
  Suècia 1 0 0 1
  Síria 1 0 0 1
25   Regne Unit 0 4 2 6
26   Bielorússia 0 2 2 4
  Itàlia 0 2 2 4
28   Austràlia 0 2 0 2
  Namíbia 0 2 0 2
30   Cuba 0 1 1 2
  Espanya 0 1 1 2
32   Bahames 0 1 0 1
  Corea del Sud 0 1 0 1
  Eslovènia 0 1 0 1
  Grècia 0 1 0 1
  Romania 0 1 0 1
  Zàmbia 0 1 0 1
38   Marroc 0 0 2 2
  Trinitat i Tobago 0 0 2 2
40   Àustria 0 0 1 1
  Brasil 0 0 1 1
  Japó 0 0 1 1
  Mèxic 0 0 1 1
  Moçambic 0 0 1 1
  Uganda 0 0 1 1

Enllaços externsModifica