- 5 de juny de 2011. Saint-Jean-de-Maurienne - Saint-Jean-de-Maurienne, 5,5 km (CRI).
Contrarellotge individual de 5,5 km pels carrers de Saint-Jean-de-Maurienne, amb una petita cota de 4a categoria (0,8 km al 5,0) al km 1.[2]
La victòria i liderat és per a Lars Boom (Team Visma-Lease a Bike), amb dos segons sobre Aleksandr Vinokúrov i cinc sobre Bradley Wiggins.[3]
Resultats
|
|
Classificació general
|
- 6 de juny de 2011. Albertville - Saint-Pierre-de-Chartreuse, 144 km.
Etapa curta i de mitja muntanya, amb una primera part força accidentada, en què els ciclistes hauran de superar dues petites cotes de quarta categoria, la Cota de Saint-André (0,8 km al 6,9%) al km 39 i la cota de la Bauche (2,9 km al 4,6%), al km 79. Entre ambdues hi ha la cota de Montagnole (3,2 km al 6,1%), al km 53.5. Tot seguit venen uns quilòmetres més suaus que duen els ciclistes fins a la darrera de les dificultats del dia, de segona categoria, on es troba la meta, a Saint-Pierre-de-Chartreuse, després de 7,4 km al 4,8%.[4]
Diferents intents d'escapada protagonitzen els primers quilòmetres d'etapa, fins que al km 22 es forma l'escapada del dia formada per Sven Vandousselaere (Lotto Dstny), Leonardo Duque (Cofidis) i Vincent Jerome (Europcar). El trio va aconseguir agafar ràpidament diferències, sent de 6' al km 35.
El Team Visma-Lease a Bike va agafar el control del gran grup per evitar que la diferència augmentés massa i aquesta va començar a reduir-se: 3' 30" a manca de 60 km i menys de 2' a 35 km de meta. A 20 km els escapats tenen disposen d'un minut. En aquest punt el BMC Racing Team, Decathlon-AG2R La Mondiale, Astana Qazaqstan Team i Team HTC-High Road passen a encapçalar el grup fins a absorbir els escapats a manca de 10 km.
A 7 km de la meta, en un gran grup molt estirat, Kanstantsín Siutsou (Team HTC-High Road) ataca, sent seguit per Jurgen van den Broeck (Lotto Dstny). Per darrere Thomas Voeckler (Europcar) arriba al grup capdavanter, però al cap de poc Siutsou es despenja i van den Broeck ataca, per arribar en solitari cap a la meta, a Saint-Pierre-de-Chartreuse, i aconseguir la seva primera victòria com a professional. Per darrere Joaquim Rodríguez (Team Katusha), ataca al pas pel darrer quilòmetre, però arribarà a 6" del vencedor d'etapa. Aleksandr Vinokúrov (Astana Qazaqstan Team), quart a l'etapa, es fa amb el mallot de líder i Jurgen van den Broeck amb el de la muntanya. Els grans perjudicats del dia foren Samuel Sánchez (Euskaltel–Euskadi), que va perdre 58"; Robert Gesink (Team Visma-Lease a Bike) que arribà a 1' 31"; Tony Martin (Team HTC-High Road) a 2' 40" i Ivan Basso (Liquigas-Cannondale) a 3' 09".[5][6]
Resultats
|
|
Classificació general
|
- 7 de juny de 2011. Voiron - Lió, 179 km.
Etapa plana, amb sols quatre petites cotes de quarta categoria repartides per tota ella, però la darrera d'elles, la de la Croix-Rousse (1,4 km al 4,8%), és on està situada l'arribada.[7]
Després de diversos intents infructuosos d'escapada només començar l'etapa, al km 10 Jurgen van de Walle (Lotto Dstny), Brice Feillu (Team Leopard-Trek) i Maarten Tjallingii (Team Visma-Lease a Bike) formaran l'escapada del diat. Ràpidament augmenten la diferència, fins a estabiltizar-la al voltant dels 4'.
A 60 km per a l'arribada l'FDJ ajuda l'Astana Qazaqstan Team en les feines de neutralitzar l'escapada. Més endavant s'hi afegirà el Cofidis. Això farà que ràpidament la diferència disminueixi, i més encara quan el fort ritme imposat al capdavant del grup principal provocarà el trencament d'aquest. Bradley Wiggins (Ineos Grenadiers), Cadel Evans (BMC Racing Team) i Tony Martin (Team HTC-High Road), queden relegats en un segon grup, mentre que pel davant l'Astana Qazaqstan Team, l'Decathlon-AG2R La Mondiale i el Garmin-Cervélo acceleren el ritme. A 15 km de l'arribada seran agafats Feillu i van de Walle, mentre que Tjallingii ho serà un km després. Finalement els dos grups s'uniran a manca de 8 km per a l'arribada.
En l'ascens fins a meta el primer a atacar és Marco Bandiera (Soudal Quick-Step), però és ràpidament neutralitzat per un gran grup controlat pel Cofidis. A 500 m de l'arribada serà Thomas Voeckler (Europcar) el que acceleri, també sense sort. Samuel Dumoulin (Cofidis) és el primer a llençar l'esprint, però és superat per John Degenkolb (Team HTC-High Road). Entre els favorits Joaquim Rodríguez, Bradley Wiggins i Aleksandr Vinokúrov aconsegueixen uns pocs segons d'avantatge sobre la resta de favorits.[8][9]
Resultats
|
|
Classificació general
|
- 8 de juny de 2011. Grenoble - Grenoble, 42,5 km (CRI).
Contrarellotge individual pels voltants de Grenoble. Tot i que no hi ha cap dificultat muntanyosa puntuable, l'etapa no és plana, ja que hi ha 350 metres de desnivell entre el punt més baix i el més alt de l'etapa.[10]
Sota la pluja, Tony Martin (Team HTC-High Road) guanya la contrarellotge, en superar per 11" Bradley Wiggins, el qual es farà amb els mallots de líder i de la regularitat, i Edvald Boasson Hagen (Ineos Grenadiers). A la general Wiggins supera Cadel Evans (BMC Racing Team) en 1' 11" i Janez Brajkovic (Team RadioShack) en 1' 21".[11]
Resultats
|
|
Classificació general
|
- 9 de juny de 2011. La Motte-Servolex - Mâcon, 173,5 km.
Etapa bàsicament plana, amb tres cotes puntuables. Sols la primera d'elles, el Coll de Chat (6,2 km al 6,7%) al km 13,5 d'etapa, de segona categoria és destacable. Les altres dues són de quarta categoria.[12]
Al km 4, Jérémy Roy (FDJ) s'escaà, sent agafat al km 5,5 per Adriano Malori (Lampre-ISD). Bons rodadors, ràpidament augmenten les diferències fins a estabilitzar-se als voltants dels 4' a partir del km 69. A 60 per l'arribada el Garmin-Cervélo inicia la persecució, sent ajudats pel Team HTC-High Road. A 40 km per a l'arribada el duet capdavanter encara disposa de 3' 20", però a poc a poc veuran reduïdes les diferències, fins a ser agafats a manca de poc més de 2 km per a l'arribada. A l'esprint el vencedor torna a ser l'alemany John Degenkolb (Team HTC-High Road). No es produeix cap canvi significatiu a la general.[13]
Resultats
|
|
Classificació general
|
- 10 de juny de 2011. Parc des Oiseaux-Villars-les-Dombes - Les Gets, 173,5 km.
Etapa de mitja muntanya, amb un terreny molt irregular i tres ports de segona categoria puntuables: la cota de Corlier (6,4 km al 5,3%) al km 45,5; la cota de Mont des Princes (5,5 km al 7%), al km 109; i l'arribada final a Les Gets (10,7 km al 4,7%).[14]
Resultats
|
|
Classificació general
|
- 11 de juny de 2011. Les Gets - Le Collet d'Allevard, 192,5 km.
Etapa d'alta muntanya, amb una dificultat creixent a mida discorre l'etapa. Fins a sis dificultats muntanyoses hauran de superar els ciclistes: la cota de Châtillon-sur-Cluses (2,1 km al 4,3%, km 10,5) i el Coll de Saint-Jean-de-Sixt (1,8 km al 5,2%, km 48) de 4a categoria; el coll d'Aravis (6,9 km al 5,8%, km 58), de segona categoria; el coll de Tamié (9,6 km al 4,1%, km 104,5), de 3a categoria; el coll de Grand Cucheron (16,2 km al 5%, km 153), de primera categoria; i l'arribada, a Le Collet d'Allevard, de categoria especial, després d'11,2 km al 8,4% de mitjana.[15]
Resultats
|
|
Classificació general
|
- 12 de juny de 2011. Pontcharra - La Toussuire, 117,5 km.
Etapa d'alta muntanya, amb sols dos ports de muntanya, però en la part final de l'etapa. Els 50 primers quilòmetres són completament plans, per a partir del km 53 començar la llarguíssima ascensió al coll de Glandon (22 km al 7%, km 78), de categoria especial, i sense descans, encadenar l'ascensió a La Toussuire (14,8% al 5,8%), de primera categoria.[16]
Resultats
|
|
Classificació general
|