Obre el menú principal

Tour de França de 2010

Tour de França de 2010 Cycling (road) pictogram.svg
Detalls de la cursa
Cursa97. Tour de França
Etapes21
Dates3 – 25 de juliol de 2010
Distància3.642 km
PaïsosFRA França
NED Països Baixos
BEL Bèlgica
SortidaRotterdam
ArribadaParís
Inscrits197
Finalitzen170
Velocitat mitjana39,89 km/h
Palmarès
VencedorLUX Andy Schleck (Saxo Bank)
SegonESP Samuel Sánchez González (Euskaltel-Euskadi)
TercerBEL Jurgen Van den Broeck (Omega Pharma-Lotto)
PuntsITA Alessandro Petacchi (Lampre-Farnese Vini)
MuntanyaFRA Anthony Charteau (BBox Bouygues Telecom)
JovesLUX Andy Schleck (Saxo Bank)
CombativitatFRA Sylvain Chavanel (Quick Step)
EquipUSA RadioShack
Route of the 2010 Tour de France.png
◀ 20092011 ▶
Documentació Wikidata-logo S.svg

La 97a edició del Tour de França es disputà entre el 3 i el 25 de juliol de 2010, amb un recorregut de 3.593 km repartits en vint etapes i un pròleg inicial. Aquesta és la 17a prova del Calendari mundial UCI 2010.

RecorregutModifica

El pròleg tingué lloc a Rotterdam, als Països Baixos. Després d'Amsterdam, el 1954, primera sortida del Tour de França fora de França, la « Grande Boucle » també ha sortit en altres ocasions dels Països Baixos: de Scheveningen el 1973, de Leiden el 1978 i de s'Hertogenbosch el 1996. Aquesta és, doncs, la cinquena vegada que el Tour surt del Països Baixos. A més, aquesta és la tercera sortida consecutiva d'una gran volta als Països Baixos, després d'Assen a la Volta a Espanya de 2009 i Amsterdam al Giro d'Itàlia de 2010.

La primera setmana és bàsicament plana, amb dues etapes que recorren trams de les clàssiques del nord, la segona i la tercera. En aquesta darrera es recorren fins a 13,2 km de trams de pavé. Tres etapes planes portaran els ciclistes a les primeres etapes de muntanya. Una primera de mijta muntanya, amb un final a l'l'estació de Rousses, amb un final precedit d'una pujada de 14 km; i una segona, amb final en alt a Morzine-Avoriaz, després de coronar de superar els primers ports de primera categoria de la present edició.

Després de la primera jornada de descans la novena etapa portà als ciclistes a una dura etapa de muntanya, amb el primera port de categoria especial, el col de la Madeleine de 25,4 km al 6,1%. Per deixar els Alps una nova etapa de mitja muntanya fins a Gap. Tot seguit unes quantes etapes més planes i trencacames que durant els ciclistes fins al massís Central.

Enguany el Tour celebra el centenari del seu primer pas pels Pirineus i d'aquí el protagonisme que se li ha donat. A la 14a etapa s'arriba a Ax-3 Domaines, després de superar el Port de Pailhères, de categoria especial. La 15a etapa, amb final a Banhèras de Luishon, amb els colls de Portet, d'Aspet i el Col des Ares, com en la primera etapa de muntanya de 1910, i el Port de Balès. En la 16a etapa s'encadenen el Peyresourde, l'Aspin, el Tourmalet i l'Aubisque, per acabar a Pau. Després d'una segona etapa de descans, la 17a etapa finalitza al cim del Tourmalet, sent la segona vegada que una etapa acaba al cim d'aquest mític port, després de l'edició de 1974.

Una etapa plana i la contrarellotge individual de 51 km seran el preludi de l'arribada als Camps Elisis de París.

EquipsModifica

Vint-i-dos equips prengueren part en aquesta edició del Tour de França.[1]En virtut d'un acord signat el 2008 hi ha 16 equips que tenen assegurada la seva presència al Tour 2010:

Sis altres equips són convidats a prendre-hi part al març de 2010:

Núm. Codi Equip
1-9 AST   Astana
11-19 SAX   Team Saxo Bank
21-29 RSH   Team RadioShack
31-39 SKY   Sky Professional Cycling Team
41-49 LIQ   Liquigas-Doimo
51-59 GRM   Garmin-Transitions
61-69 FDJ   FDJ
71-79 KAT   Team Katusha
81-89 A2R   AG2R La Mondiale
91-99 CTT   Cervélo TestTeam
101-109 OLO   Omega Pharma-Lotto
Núm. Codi Equip
111-119 THR   Team HTC-Columbia
121-129 BMC   BMC Racing Team
131-139 QST   Quick Step
141-149 MRM   Team Milram
151-159 BBO   Bbox Bouygues Telecom
161-169 GCE   Caisse d'Epargne
171-179 COF   Cofidis
181-189 EUS   Euskaltel-Euskadi
191-199 RAB   Rabobank
201-209 LAM   Lampre-Farnese Vini
211-219 FOT   Footon-Servetto

Ciclistes dels Països CatalansModifica

EtapesModifica

Etapa Data Ciutats d'etapa km Tipus Vencedor de l'etapa Líder de la general
Pròleg ds. 3 de juliol Rotterdam (NED)Rotterdam (NED) 8,9   CRI   Fabian Cancellara (SUI)   Fabian Cancellara (SUI)
1a etapa dg. 4 de juliol Rotterdam (NED)Brussel·les (BEL) 223,5   Etapa plana   Alessandro Petacchi (ITA)   Fabian Cancellara (SUI)
2a etapa dl. 5 de juliol Brussel·les (BEL)Spa (BEL) 201   Etapa plana   Sylvain Chavanel (FRA)   Sylvain Chavanel (FRA)
3a etapa dt. 6 de juliol Wanze (BEL)Arenberg Porte du Hainaut 213   Etapa plana   Thor Hushovd (NOR)   Fabian Cancellara (SUI)
4a etapa dc. 7 de juliol CambraiReims 153,5   Etapa plana   Alessandro Petacchi (ITA)   Fabian Cancellara (SUI)
5a etapa dj. 8 de juliol ÉpernayMontargis 187,5   Etapa plana   Mark Cavendish (GBR)   Fabian Cancellara (SUI)
6a etapa dv. 9 de juliol MontargisGueugnon 227,5   Etapa plana   Mark Cavendish (GBR)   Fabian Cancellara (SUI)
7a etapa ds. 10 de juliol TournusStation des Rousses 165,5   Etapa de mitja muntanya   Sylvain Chavanel (FRA)   Sylvain Chavanel (FRA)
8a etapa dg. 11 de juliol Station des Rousses - Morzena-Avoriaz 189   Etapa de muntanya   Andy Schleck (LUX)   Cadel Evans (AUS)
dl. 12 de juliol
(jornada de descans)
9a etapa dt. 13 de juliol Morzena-AvoriazSent-Jian-de-Môrièna 204,5   Etapa de muntanya   Sandy Casar (FRA)   Andy Schleck (LUX)
10a etapa dc. 14 de juliol ChambèriGap 179   Etapa de mitja muntanya   Sérgio Paulinho (POR)   Andy Schleck (LUX)
11a etapa dj. 15 de juliol SisteronBourg-lès-Valence 184,5   Etapa plana   Mark Cavendish (GBR)   Andy Schleck (LUX)
12a etapa dv. 16 de juliol Lo Borg dau PeatgeMende 210,5   Etapa de mitja muntanya   Joaquim Rodríguez (CAT)   Andy Schleck (LUX)
13a etapa ds. 17 de juliol RodésRevèl 196   Etapa plana   Aleksandr Vinokúrov (KAZ)   Andy Schleck (LUX)
14a etapa dg. 18 de juliol RevèlAx 3 Domaines 184,5   Etapa de muntanya   Christophe Riblon (FRA)   Andy Schleck (LUX)
15a etapa dl. 19 de juliol PàmiesBanhèras de Luishon 187   Etapa de muntanya   Thomas Voeckler (FRA)   Alberto Contador (ESP)
16a etapa dt. 20 de juliol Banhèras de LuishonPau 199,5   Etapa de muntanya   Pierrick Fedrigo (FRA)   Alberto Contador (ESP)
dc. 21 de juliol
(jornada de descans)
17a etapa dj. 22 de juliol PauColl del Tourmalet 174   Etapa de muntanya   Andy Schleck (LUX)   Alberto Contador (ESP)
18a etapa dv. 23 de juliol SaliasBordeus 198   Etapa plana   Mark Cavendish (GBR)   Alberto Contador (ESP)
19a etapa ds. 24 de juliol BordeusPauillac 52   CRI   Fabian Cancellara (SUI)   Alberto Contador (ESP)
20a etapa dg. 25 de juliol LongjumeauParís 102,5   Etapa plana   Mark Cavendish (GBR)   Alberto Contador (ESP)

Classificacions finalsModifica

Classificació generalModifica

Ciclista Equip Temps
1   Andy Schleck   Team Saxo Bank 91h 59' 27"
2   Denís Ménxov Rabobank + 1' 32"
3   Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi + 3' 01"
4   Jurgen Van den Broeck Omega Pharma-Lotto + 6' 15"
5   Robert Gesink Rabobank + 8' 52"
6   Ryder Hesjedal Garmin Transitions + 9' 36"
7   Joaquim Rodríguez Oliver Team Katyusha + 10' 58"
8   Roman Kreuziger Liquigas + 11' 15"
9   Christopher Horner Team RadioShack   + 11' 23"
10   Luis León Sánchez Caisse d'Epargne + 13' 42"

Classificació dels puntsModifica

Ciclista Equip Punts
1   Alessandro Petacchi   Lampre - Farnese 243
2   Mark Cavendish Team Columbia-HTC 232
3   Thor Hushovd Cérvelo Test Team 222
4   José Joaquín Rojas Caisse d'Epargne 179
5   Robbie McEwen Team Katyusha 179
6   Edvald Boasson Hagen Sky Pro Cycling 161
7   Sébastien Turgot Bbox Bouygues Telecom 135
8   Gerald Ciolek Team Milram 126
9   Jürgen Roelandts Omega Pharma - Lotto 124
10   Lloyd Mondory AG2R La Mondiale 119

Classificació de la muntanyaModifica

Ciclista Equip Punts
1   Anthony Charteau   Bbox Bouygues Telecom 143
2   Christophe Moreau Caisse d'Epargne 128
3   Andy Schleck     Team Saxo Bank 116
4   Damiano Cunego Lampre - Farnese 99
5   Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi 96
6   Sandy Casar Française des Jeux 93
7   Jérôme Pineau Quick Step 92
8   Thomas Voeckler Bbox Bouygues Telecom 82
9   Pierrick Fedrigo Bbox Bouygues Telecom 72
10 ? ? ?

Classificació dels jovesModifica

Ciclista Equip Temps
1   Andy Schleck    Team Saxo Bank 91h 59' 27"
2   Robert Gesink Rabobank + 8' 52"
3   Roman Kreuziger Liquigas + 11' 15"
4   Julien El Fares Cofidis + 52' 43"
5   Cyril Gautier Bbox Bouygues Telecom + 1h 24' 33"
6   Jakob Fuglsang Team Saxo Bank + 1h 37' 53"
7   Rafael Valls Ferri Footon-Servetto + 1h 41' 48"
8   Pierre Rolland Bbox Bouygues Telecom + 1h 46' 03"
9   Geraint Thomas Sky Pro Cycling + 1h 59' 26"
10   José Joaquín Rojas Caisse d'Epargne + 2h 01' 19"

Classificació per equipsModifica

Equip Temps
1   Team RadioShack   276h 02' 03"
2   Caisse d'Epargne + 9' 15"
3   Rabobank + 27' 49"
4   AG2R La Mondiale + 41' 10"
5   Omega Pharma - Lotto + 51' 01"
6   Team Astana + 56' 16"
7   Quick Step + 1h 06' 23"
8   Euskaltel-Euskadi + 1h 23' 02"
9   Liquigas + 1h 29' 14"
10   Bbox Bouygues Telecom + 1h 54' 18"

Evolució de les classificacionsModifica

Etapa Vencedor Classificació general
 
Classificació per punts
 
Classificació de la muntanya
 
Classificació dels joves
 
Classificació per equips
 
Premi de la combativitat
 
Pròleg Fabian Cancellara Fabian Cancellara Fabian Cancellara no entregat Tony Martin Team RadioShack no entregat
1a Alessandro Petacchi Alessandro Petacchi Maarten Wynants
2a Sylvain Chavanel Sylvain Chavanel Sylvain Chavanel Jérôme Pineau Quick Step-Innergetic Sylvain Chavanel
3a Thor Hushovd Fabian Cancellara Thor Hushovd Geraint Thomas Team Saxo Bank Ryder Hesjedal
4a Alessandro Petacchi Dimitri Champion
5a Mark Cavendish José Iván Gutiérrez
6a Mark Cavendish Mathieu Perget
7a Sylvain Chavanel Sylvain Chavanel Andy Schleck Astana Jérôme Pineau
8a Andy Schleck Cadel Evans Rabobank Mario Aerts
9a Sandy Casar Andy Schleck Anthony Charteau Caisse d'Epargne Luis León Sánchez
10a Sergio Paulinho Jérôme Pineau Mario Aerts
11a Mark Cavendish Alessandro Petacchi Stéphane Augé
12a Joaquim Rodríguez Thor Hushovd Anthony Charteau Team RadioShack Aleksandr Vinokúrov
13a Aleksandr Vinokúrov Alessandro Petacchi Joan Antoni Flecha
14a Christophe Riblon Alberto Contador Caisse d'Epargne Christophe Riblon
15a Thomas Voeckler Team RadioShack Thomas Voeckler
16a Pierrick Fedrigo Thor Hushovd Carlos Barredo[2]
17a Andy Schleck Aleksandr Kólobnev
18a Mark Cavendish Alessandro Petacchi Daniel Oss
19a Fabian Cancellara no entregat
20a Mark Cavendish no entregat
Classificacions finals Alberto Contador(desqualificat) Andy Schleck Alessandro Petacchi Anthony Charteau Andy Schleck Team RadioShack Sylvain Chavanel

ReferènciesModifica

  1. «El Radioshack de Armstrong y el Cervélo de Sastre, invitados al Tour 2010» (en castellà). Marca, 30-03-2010.
  2. Al juliol de 2014, Carlos Barredo va ser suspés per 2 anys i els resultats obtinguts del 26/10/2007 al 24/9/2011

Enllaços externsModifica

A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Tour de França de 2010