Obre el menú principal

L'Aliança Lliure Europea (ALE), també conegut com a Partit Democràtic dels Pobles d'Europa (PDPE), és un partit polític europeu que agrupa a diverses formacions polítiques que defensen el dret a l'autodeterminació dels pobles, els principis de la democràcia parlamentària i els drets humans. L'Aliança Lliure Europea de Joves (ALEJ) coneguda com a EFAy per les seves sigles en anglès, és l'ala juvenil del l'Aliança Lliure Europea.

Infotaula d'organitzacióAliança Lliure Europea
Europese Vrije Alliantie
Europäische Freie Allianz
European Free Alliance
Alliance Libre Européenne
Alleanza Libera Europea
Alianza Libre Europea
Ale.png
Dades bàsiques
Tipus Partit polític europeu
Ideologia política Regionalisme, Federalisme, Nacionalisme, Independentisme i Socialdemocràcia
Forma jurídica
Creació 1981
Activitat
Membre de registre de partits polítics europeus
Organització i govern
Seu 
Presidència Eric Defoort
Secretari general Jordi Solé
Líder al Parlament Europeu Josep Maria Terricabras
Òrgan de premsa cap
Grup al Parlament Europeu Els Verds-Aliança Lliure Europea
Eurodiputats 7

Lloc web http://www.e-f-a.org
Modifica les dades a Wikidata

Actualment, el president del partit és François Alfonsi[1] i el secretari general Jordi Solé. A més, el partit té set diputats al Parlament Europeu mitjançant el grup parlamentari Els Verds-Aliança Lliure Europea:

Contingut

HistòriaModifica

L'Aliança Lliure Europea es va constituir l'any 1981 com una associació de partits polítics. Ja en la Declaració de Brussel·les de 1981, l'ALE declarava que la millor manera d'accedir a la dimensió europea és construint una Europa basada en els pobles.

El 1994, l'ALE es va constituir oficialment en federació de partits, d'acord amb les disposicions de l'article 138A del Tractat de la Unió Europea. El 26 de març de 2004, a Barcelona, l'ALE es va refundar com a partit polític europeu, segons la nova reglamentació europea (EC 2004/2003; decisió del Consell Europeu i del Parlament Europeu del 4/11/2003). El 13 d'octubre de 2004, l'ALE va ser reconeguda oficialment com a formació política europea.

JoventutsModifica

L'Aliança Lliure Europea de Joves (ALEJ) coneguda com a EFAy per les seves sigles en anglès, és l'ala juvenil del l'Aliança Lliure Europea. Es va crear el 1999 i agrupa les diverses organitzacions polítiques juvenils dels partits de l'ALE.

ObjectiusModifica

L'ALE advoca per una Unió Europea de pobles lliures i solidaris basada d'acord amb el principi de la subsidiarietat. Els seus principals objectius són els següents:

  • La defensa dels drets humans i dels pobles.
  • La construcció d'una societat justa i solidària amb polítiques que promoguin el progrés, la cohesió social i la igualtat d'oportunitats.
  • Una acció política basada exclusivament en la democràcia, i, per tant, en la no-violència.
  • La defensa i salvaguarda de la diversitat lingüística i cultural de la Unió Europea.
  • La defensa del medi ambient i del desenvolupament sostenible.
  • L'abolició de l'energia nuclear i la potenciació de fonts d'energia alternatives.

Partits membresModifica

Partit País Lloc web
Ålands Framtid   Illes Åland http://www.alandsframtid.ax/
Autonomie-Liberté-Participation-Écologie   Vall d'Aosta http://www.alpevda.eu
Bayernpartei   Baviera http://www.bayernpartei.de/
Bloc Nacionalista Valencià   País Valencià http://bloc.compromis.ws/
Bloque Nacionalista Galego   Galícia http://www.bng-galiza.org/
Виножито   Macedònia Egea http://www.florina.org/
Chunta Aragonesista   Aragó http://www.chunta.org/
Die Friesen   Frísia Oriental http://www.die-friesen.eu/
Enotna Lista   Eslovens de Caríntia http://www.elnet.at/
Esquerra Republicana   Catalunya http://www.esquerra.cat/
Eusko Alkartasuna   País Basc http://www.euskoalkartasuna.org/
Fryske Nasjonale Partij   Frísia http://www.fnp.nl/
Liga Veneta Repubblica   Vèneto http://www.ligavenetarepubblica.org/
Lista za Rijeku   Rijeka http://www.listazarijeku.com/
Magyar Kereszténydemokrata Szövetség   Hongaresos d'Eslovàquia http://mkdsz-mkda.sk
Mebyon Kernow   Cornualla http://www.mebyonkernow.org/
Moravané   Moràvia http://www.moravane.eu/
Mouvement Région Savoie   Savoia http://www.regionsavoie.org/
Nieuw-Vlaamse Alliantie   Flandes http://www.n-va.be/
OMO Ilinden Pirin   Macedònia de Pirin http://www.omoilindenpirin.org/
Partido Andalucista   Andalusia http://www.partidoandalucista.org/
Partit Occitan   Occitània http://www.partitoccitan.org/
Partidu Sardu   Sardenya http://www.psdaz.net/
Partitu di a Nazione Corsa   Còrsega http://www.p-n-c.eu/
Plaid Cymru   Gal·les http://www.plaidcymru.org/
PSM-Entesa Nacionalista   Illes Balears i Pitiüses http://www.psm-entesa.cat/
Ruch Autonomii Śląska   Silèsia http://autonomia.pl
Schleswigsche Partei   Alemanys de Dinamarca http://www.schleswigsche-partei.dk
Scottish National Party   Escòcia http://www.snp.org/
Slovenska Skupnost   Eslovens de Trieste http://www.slovenskaskupnost.org/
Südschleswigschen Wählerverbands   Danesos i frisons d'Slesvig-Holstein http://www.ssw.de
Süd-Tiroler Freiheit   Tirol del Sud http://www.suedtiroler-freiheit.com/
Unvaniezh Demokratel Breizh   Bretanya http://www.udb-bzh.net/
Unitat Catalana   Catalunya Nord http://www.unitatcatalana.cat/
Unser Land   Alsàcia http://www.unserland.org/

Partits membres observadorsModifica

Antics membresModifica

Vegeu tambéModifica

Enllaços externsModifica

ReferènciesModifica

  1. «François Alfonsi, president de l'Aliança Lliure Europea» (en anglès). [Consulta: 6 març 2014].