Oscar al millor so

L'Oscar al millor so (Academy Award for Sound Mixing) és un premi atorgat per l'Acadèmia de les Arts i les Ciències Cinematogràfiques, tots els anys des de 1930. Aquest premi Oscar reconeix el millor o més fonoestètic so, i en general es premia els millors enregistraments o mescles sonores. Sol anar lligat amb l'oscar a la millor edició de so. En les llistes que segueixen, el guanyador del premi es mostra en negreta en primer lloc i el segueixen els altres nominats.

Infotaula d'esdevenimentOscar al millor so
TipusOscar Modifica el valor a Wikidata
EstatEstats Units d'Amèrica Modifica el valor a Wikidata
Concedit perAcadèmia de les Arts i les Ciències Cinematogràfiques Modifica el valor a Wikidata

Lloc weboscars.org Modifica el valor a Wikidata

Guanyadors i nominatsModifica

Dècada de 1930Modifica

Any Pel·lícula Nominats
1930 The Big House Douglas Shearer, MGM Studio Sound Department
The Case of Sergeant Grischa RKO Radio Studio Sound Department, John Tribby
The Love Parade Paramount Famous Lasky Studio Sound Department, Franklin Hansen
Raffles United Artists Studio Sound Department, Oscar Lagerstrom
The Song of the Flame First National Studio Sound Department, George Groves
1931 Paramount Publix Studio Sound Department
MGM Studio Sound Department
RKO Radio Studio Sound Department
United Artists Studio Sound Department, Samuel Goldwyn
1932 Paramount Publix Studio Sound Department
MGM Studio Sound Department
RKO Radio Studio Sound Department
Warner Bros., First National Studio Sound Department
1933 Adéu a les armes Paramount Studio Sound Department, Franklin Hansen
El carrer 42 Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson
Gold Diggers of 1933 Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson
I Am a Fugitive from a Chain Gang Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson
1934 One Night of Love Columbia Studio Sound Department, John Livadary
The Affairs of Cellini United Artists Studio Sound Department, Thomas T. Moulton
Cleopatra Paramount Studio Sound Department, Franklin B. Hansen
Flirtation Walk Warner Bros., First National Studio Sound Department, Nathan Levinson
L'alegre divorciada RKO Radio Studio Sound Department, Carl Dreher
Imitació de la vida Universal Studio Sound Department, Theodore Soderberg
Viva Villa! Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer
White Parade Fox Studio Sound Department, Edmund H. Hansen
1935 Naughty Marietta Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer
1,000 Dollars a Minute Republic Studio Sound Department
Bride of Frankenstein Universal Studio Sound Department, Gilbert Kurland
Captain Blood Warner Bros., First National Studio Sound Department, Nathan Levinson
The Dark Angel United Artists Studio Sound Department, Thomas T. Moulton
I Dream Too Much RKO Radio Studio Sound Department, Carl Dreher
The Lives of a Bengal Lancer Paramount Studio Sound Department, Franklin B. Hansen
Love Me Forever Columbia Studio Sound Department, John P. Livadary
Thanks a Million Fox Studio Sound Department, Edmund H. Hansen
1936 San Francisco Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer
Banjo on My Knee Fox Studio Sound Department, Edmund H. Hansen
The Charge of the Light Brigade Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson
Dodsworth United Artists Studio Sound Department, Thomas T. Moulton
General Spanky Hal Roach Studio Sound Department, Elmer A. Raguse
Mr. Deeds Goes to Town Columbia Studio Sound Department, John P. Livadary
The Texas Rangers Paramount Studio Sound Department, Franklin B. Hansen
That Girl from Paris RKO Radio Studio Sound Department, John Aalberg
Three Smart Girls Universal Studio Sound Department, Homer G. Tasker
1937 The Hurricane United Artists Studio Sound Department, Thomas Moulton
The Girl Said No Grand National Studio Sound Department, A.E. Kaye
Hitting a New High RKO Radio Studio Sound Department, John Aalberg
In Old Chicago Fox Studio Sound Department, Edmund H. Hansen
The Life of Emile Zola Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson
Horitzons perduts Columbia Studio Sound Department, John P. Livadary
Maytime Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer
One Hundred Men i a Girl Universal Studio Sound Department, Homer G. Tasker
Topper Hal Roach Studio Sound Department, Elmer A. Raguse
Wells Fargo Paramount Studio Sound Department, Loren L. Ryder
1938 The Cowboy and the Lady United Artists Studio Sound Department, Thomas Moulton
Army Girl Republic Studio Sound Department, Charles L. Lootens
Four Daughters Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson
If I Were King Paramount Studio Sound Department, Loren L. Ryder
Merrily We Live Hal Roach Studio Sound Department, Elmer A. Raguse
Suez 20th Century-Fox Studio Sound Department, Edmund H. Hansen
Sweethearts Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer
That Certain Age Universal Studio Sound Department, Bernard B. Brown
Vivacious Lady RKO Radio Studio Sound Department, John Aalberg
No us l'endureu pas Columbia Studio Sound Department, John P. Livadary
1939 When Tomorrow Comes Universal Studio Sound Department, Bernard B. Brown
Balalaika Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer
Allò que el vent s'endugué Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Thomas T. Moulton
Goodbye, Mr. Chips Denham Studio Sound Department, A.W. Watkins
The Great Victor Herbert Paramount Studio Sound Department, Loren L. Ryder
El geperut de Notre-Dame RKO Radio Studio Sound Department, John Aalberg
Man of Conquest Republic Studio Sound Department, Charles L. Lootens
Mr. Smith Goes to Washington Columbia Studio Sound Department, John P. Livadary
Of Mice i Men Hal Roach Studio Sound Department, Elmer A. Raguse
The Private Lives of Elizabeth i Essex Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson
The Rains Came 20th Century-Fox Studio Sound Department, Edmund H. Hansen

Dècada de 1940Modifica

Any Pel·lícula Nominats
1940 Strike Up the Band Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer
Behind the News Republic Studio Sound Department, Charles L. Lootens
Captain Caution Hal Roach Studio Sound Department, Elmer A. Raguse
El raïm de la ira 20th Century-Fox Studio Sound Department, Edmund H. Hansen
The Howards of Virginia General Service Sound Department, Jack Whitney
Miratge d'amor RKO Radio Studio Sound Department, John Aalberg
North West Mounted Police Paramount Studio Sound Department, Loren L. Ryder
El nostre poble Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Thomas T. Moulton
El falcó del mar Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson
Spring Parade Universal Studio Sound Department, Bernard B. Brown
Too Many Husbands Columbia Studio Sound Department, John P. Livadary
1941 Lady Hamilton General Service Sound Department, Jack Whitney
Appointment for Love Universal Studio Sound Department, Bernard B. Brown
Bola de foc Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Thomas T. Moulton
The Chocolate Soldier Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer
Ciutadà Kane RKO Radio Studio Sound Department, John Aalberg
The Devil Pays Off Republic Studio Sound Department, Charles L. Lootens
Que verda era la meva vall 20th Century-Fox Studio Sound Department, Edmund H. Hansen
The Men in Her Life Columbia Studio Sound Department, John P. Livadary
El sergent York Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson
Skylark Paramount Studio Sound Department, Loren L. Ryder
Topper Returns Hal Roach Studio Sound Department, Elmer A. Raguse
1942 Yankee Doodle Dandy Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson
Arabian Nights Universal Studio Sound Department, Bernard B. Brown
Bambi Walt Disney Studio Sound Department, Sam Slyfield
Flying Tigers Republic Studio Sound Department, Daniel J. Bloomberg
Friendly Enemies Sound Service, Inc., Jack Whitney
La quimera de l'or RCA Sound, James L. Fields
Mrs. Miniver Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer
Lluna de mel RKO Radio Studio Sound Department, Steve Dunn
L'orgull dels ianquis Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Thomas T. Moulton
Road to Morocco Paramount Studio Sound Department, Loren L. Ryder
This Above All 20th Century-Fox Studio Sound Department, Edmund H. Hansen
Ballant neix l'amor Columbia Studio Sound Department, John P. Livadary
1943 Aquesta terra és meva RKO Radio Studio Sound Department, Steve Dunn
Hangmen Also Die! Sound Service, Inc., Jack Whitney
In Old Oklahoma Republic Studio Sound Department, Daniel J. Bloomberg
Madame Curie Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer
The North Starr Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Thomas T. Moulton
Phantom of the Opera Universal Studio Sound Department, Bernard B. Brown
Riding High Paramount Studio Sound Department, Loren L. Ryder
Sahara Columbia Studio Sound Department, John P. Livadary
Saludos Amigos Walt Disney Studio Sound Department, Sam Slyfield
So This Is Washington RCA Sound, James L. Fields
The Song of Bernadette 20th Century-Fox Studio Sound Department, Edmund H. Hansen
Això és l'exèrcit Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson
1944 Wilson 20th Century-Fox Studio Sound Department, Edmund H. Hansen
Brazil Republic Studio Sound Department, Daniel J. Bloomberg
Casanova Brown Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Thomas T. Moulton
Les models Columbia Studio Sound Department, John P. Livadary
Double Indemnity Paramount Studio Sound Department, Loren L. Ryder
His Butler's Sister Universal Studio Sound Department, Bernard B. Brown
Hollywood Canteen Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson
It Happened Tomorrow Sound Service, Inc., Jack Whitney
Kismet Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer
Music in Manhattan RKO Radio Studio Sound Department, Steve Dunn
A Voice in the Wind RCA Sound, James L. Fields
1945 The Bells of St. Mary's RKO Radio Studio Sound Department, Steve Dunn
Algun dia tornaré Republic Studio Sound Department, Daniel J. Bloomberg
Lady on a Train Universal Studio Sound Department, Bernard B. Brown
Que el cel la jutgi 20th Century-Fox Studio Sound Department, Thomas T. Moulton
Rhapsody in Blue Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson
A Song to Remember Columbia Studio Sound Department, John P. Livadary
The Southerner General Service, Jack Whitney
They Were Expendable Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer
The Three Caballeros Walt Disney Studio Sound Department, Sam Slyfield
Three Is a Family RCA Sound, W.V. Wolfe
The Unseen Paramount Studio Sound Department, Loren L. Ryder
Un home fenomen Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer
1946 The Jolson Story Columbia Studio Sound Department, John P. Livadary
Els millors anys de la nostra vida Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer
Que bonic que és viure RKO Radio Studio Sound Department, John Aalberg
1947 The Bishop's Wife Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer
Green Dolphin Street Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer
T-Men Sound Service, Inc., Jack Whitney
1948 The Snake Pit 20th Century-Fox Studio Sound Department, Thomas T. Moulton
Johnny Belinda Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson
Moonrise Republic Studio Sound Department, Daniel J. Bloomberg
1949 Twelve O'Clock High 20th Century-Fox Studio Sound Department, Thomas T. Moulton
Once More, My Darling Universal Studio Sound Department, Bernard B. Brown
Sands of Iwo Jima Republic Studio Sound Department, Daniel J. Bloomberg

Dècada de 1950Modifica

Any Pel·lícula Nominats
1950 Tot sobre Eva 20th Century-Fox Studio Sound Department, Thomas T. Moulton
La Ventafocs Walt Disney Studio Sound Department, Sam Slyfield
Louisa Universal Studio Sound Department, Leslie I. Carey
Our Very Own Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer
Trio Pinewood Studio Sound Department, Cyril Crowhurst
1951 The Great Caruso Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer
Bright Victory Universal Studio Sound Department, Leslie I. Carey
I Want You Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer
A Streetcar Named Desire Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson
Camí a Broadway RKO Radio Studio Sound Department, John O. Aalberg
1952 The Sound Barrier London Film Sound Department
The Card Pinewood Studio Sound Department, Cyril Crowhurst
El fabulós Andersen Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer
The Quiet Man Republic Studio Sound Department, Daniel J. Bloomberg
With a Song in My Heart 20th Century-Fox Studio Sound Department, Thomas T. Moulton
1953 D'aquí a l'eternitat Columbia Studio Sound Department, John P. Livadary
Jane Calamitat Warner Bros. Studio Sound Department, William A. Mueller
Els cavallers de la taula rodona Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, A.W. Watkins
The Mississippi Gambler Universal Studio Sound Department, Leslie I. Carey
La guerra dels mons Paramount Studio Sound Department, Loren L. Ryder
1954 The Glenn Miller Story Universal Studio Sound Department, Leslie I. Carey
Brigadoon Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Wesley C. Miller
El motí del Caine Columbia Studio Sound Department, John P. Livadary
La finestra indiscreta Paramount Studio Sound Department, Loren L. Ryder
Susan Slept Here RKO Radio Studio Sound Department, John O. Aalberg
1955 Oklahoma Todd-AO Studio Sound Department, Fred Hynes
Love Is a Many-Splendored Thing 20th Century-Fox Studio Sound Department, Carlton W. Faulkner
Love Me or Leave Me Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Wesley C. Miller
Escala a Hawaii Warner Bros. Studio Sound Department, William A. Mueller
No seràs un estrany Radio Corporation of America Sound Department, Watson Jones
1956 The King and I 20th Century-Fox Studio Sound Department, Carlton W. Faulkner
The Brave One King Bros. Productions, Inc. Sound Department, Buddy Myers
La història d'Eddy Duchin Columbia Studio Sound Department, John P. Livadary
La gran prova Westrex Sound Services, Inc., Gordon R. Glennan; Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer
Els Deu Manaments Paramount Studio Sound Department, Loren L. Ryder
1957 Sayonara Warner Bros. Studio Sound Department, George Groves
Duel de titans Paramount Studio Sound Department, George Dutton
Les Girls Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Wesley C. Miller
Pal Joey Columbia Studio Sound Department, John P. Livadary
Testimoni de càrrec Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer
1958 South Pacific Todd-AO Studio Sound Department, Fred Hynes
Vull viure Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer
A Time to Love and a Time to Die Universal Studio Sound Department, Leslie I. Carey
Vertigen (D'entre els morts) Paramount Studio Sound Department, George Dutton
El ball dels maleïts 20th Century-Fox Studio Sound Department, Carlton W. Faulkner
1959 Ben Hur Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Franklin E. Milton
Viatge al centre de la Terra 20th Century-Fox Studio Sound Department, Carlton W. Faulkner
Libel Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, A.W. Watkins
Història d'una monja Warner Bros. Studio Sound Department, George Groves
Porgy and Bess Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer;Todd-AO Studio Sound Department, Fred Hynes

Dècada de 1960Modifica

Any Pel·lícula Nominats
1960 The Alamo Todd-AO Studio Sound Department, Fred Hynes; Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer
L'apartament Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer
Cimarron Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Franklin E. Milton
Pepe Columbia Studio Sound Department, Charles Rice
Sunrise at Campobello Warner Bros. Studio Sound Department, George Groves
1961 West Side Story Todd-AO Studio Sound Department, Fred Hynes; Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer
La calúmnia Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer
Promeses sense promès Revue Studio Sound Department, Waldon O. Watson
Els canons de Navarone Shepperton Studio Sound Department, John Cox
The Parent Trap Walt Disney Studio Sound Department, Robert O. Cook
1962 Lawrence d'Aràbia Shepperton Studio Sound Department, John Cox
Bon Voyage! Walt Disney Studio Sound Department, Robert O. Cook
The Music Man Warner Bros. Studio Sound Department, George Groves
That Touch of Mink Revue Studio Sound Department, Waldon O. Watson
Què se n'ha fet, de Baby Jane? Glen Glenn Sound Department, Joseph D. Kelly
Any Millor so Millors efectes de so
Pel·lícula Nominats Pel·lícula Nominats
1963 La conquesta de l'Oest Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Franklin E. Milton El món és boig, boig, boig Walter Elliott
Bye Bye Birdie Columbia Studio Sound Department, Charles Rice A Gathering of Eagles Robert Bratton
Captain Newman, M.D. Revue Studio Sound Department, Waldon O. Watson
Cleòpatra 20th Century-Fox Studio Sound Department, James P. Corcoran; Todd-AO Studio Sound Department, Fred Hynes
El món és boig, boig, boig Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer
1964 My Fair Lady Warner Bros. Studio Sound Department, George Groves Goldfinger Norman Wanstall
Becket Shepperton Studio Sound Department, John Cox The Lively Set Robert Bratton
Father Goose Universal City Studio Sound Department, Waldon O. Watson
Mary Poppins Walt Disney Studio Sound Department, Robert O. Cook
The Unsinkable Molly Brown Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Franklin E. Milton
1965 Somriures i llàgrimes 20th Century-Fox Studio Sound Department, James P. Corcoran; Todd-AO Studio Sound Department, Fred Hynes La gran cursa Treg Brown
El turment i l'èxtasi 20th Century-Fox Studio Sound Department, James P. Corcoran Von Ryan's Express Walter Rossi
Doctor Jivago Metro-Goldwyn-Mayer British Studio Sound Department, A.W. Watkins; Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Franklin E. Milton
La gran cursa Warner Bros. Studio Sound Department, George Groves
Shenandoah Universal City Studio Sound Department, Waldon O. Watson
1966 Grand Prix Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Franklin E. Milton Grand Prix Gordon Daniel
Gambit Universal City Studio Sound Department, Waldon O. Watson Fantastic Voyage Walter Rossi
Hawai Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer
El Iang-tsé en flames 20th Century-Fox Studio Sound Department, James P. Corcoran
Qui té por de Virginia Woolf? Warner Bros. Studio Sound Department, George Groves
1967 En la calor de la nit Samuel Goldwyn Studio Sound Department Els dotze del patíbul John Poyner
Camelot Warner Bros.-Seven Arts En la calor de la nit James Richard
Els dotze del patíbul Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department
Doctor Dolittle 20th Century-Fox Studio Sound Department
Millie, una noia moderna Universal City Studio Sound Department
1968 Oliver! Shepperton Studio Sound Department
Bullitt Warner Bros.-Seven Arts Studio Sound Department
La vall de l'arc iris Warner Bros.-Seven Arts Studio Sound Department
Funny Girl Columbia Studio Sound Department
Star! 20th Century-Fox Studio Sound Department
1969 Hello, Dolly! Jack Solomon, Murray Spivack
Anna dels mil dies John Aldred
Butch Cassidy and the Sundance Kid William Edmondson, David Dockendorf
Chicago, Chicago Robert Martin, Clem Portman
Marooned Les Fresholtz, Arthur Piantadosi

Dècada de 1970Modifica

Any Pel·lícula Nominats
1970 Patton Douglas Williams, Don Bassman
Airport Ronald Pierce, David H. Moriarty
La filla de Ryan Gordon McCallum, John Bramall
Tora! Tora! Tora! Murray Spivack, Herman Lewis
Woodstock Dan Wallin, L. A. Johnson
1971 El violinista a la teulada Gordon McCallum, David Hildyard
Diamants per a l'eternitat Gordon McCallum, John W. Mitchell, Al Overton
French Connection Theodore Soderberg, Christopher Newman
Kotch Richard Portman, Jack Solomon
Mary, Queen of Scots Bob Jones, John Aldred
1972 Cabaret Robert Knudson, David Hildyard
Les papallones són lliures Arthur Piantadosi, Charles T. Knight
El candidat Richard Portman, Gene Cantamessa
El Padrí Charles Grenzbach, Richard Portman, Christopher Newman
L'aventura del Posidó Theodore Soderberg, Herman Lewis
1973 L'exorcista Robert Knudson, Chris Newman
The Day of the Dolphin Richard Portman, Larry Jost
The Paper Chase Donald O. Mitchell, Larry Jost
Lluna de paper Richard Portman, Les Fresholtz
El cop Ronald Pierce, Robert R. Bertrand
1974 Terratrèmol Ronald Pierce, Melvin Metcalfe Sr.
Chinatown Charles Grenzbach, Larry Jost
La conversa Walter Murch, Art Rochester
El colós en flames Theodore Soderberg, Herman Lewis
El jove Frankenstein Richard Portman, Gene Cantamessa
Any Millor so Premi especial als assoliments en efectes especials
Pel·lícula Nominats Pel·lícula Nominats
1975 Tauró Robert Hoyt, Roger Heman, Earl Madery, John Carter The Hindenburg Peter Berkos
Mossega la bala Arthur Piantadosi, Les Fresholtz, Richard Tyler, Al Overton Jr.
Funny Lady Richard Portman, Don MacDougall, Curly Thirlwell, Jack Solomon
The Hindenburg Leonard Peterson, John A. Bolger Jr., John L. Mack, Don Sharpless
El vent i el lleó Harry W. Tetrick, Aaron Rochin, William McCaughey, Roy Charman
Any Pel·lícula Nominats
1976 Tots els homes del president Arthur Piantadosi, Les Fresholtz, Dick Alexander, Jim Webb
King Kong Harry W. Tetrick, William McCaughey, Aaron Rochin, Jack Solomon
Rocky Harry W. Tetrick, William McCaughey, Lyle J. Burbridge, Bud Alper
Silver Streak Donald O. Mitchell, Douglas Williams, Richard Tyler, Harold M. Etherington
Ha nascut una estrella Robert Knudson, Dan Wallin, Robert Glass, Tom Overton
Any Millor so Premi especial als assoliments en l'edició d'efectes especials
Pel·lícula Nominats Pel·lícula Nominats
1977 Star Wars episodi IV: Una nova esperança Don MacDougall, Ray West, Bob Minkler, Derek Ball Encontres a la tercera fase Frank E. Warner
Encontres a la tercera fase Robert Knudson, Robert Glass, Don MacDougall, Gene Cantamessa
L'abisme Walter Goss, Dick Alexander, Tom Beckert, Robin Gregory
Sorcerer Robert Knudson, Robert Glass, Richard Tyler, Jean-Louis Ducarme
The Turning Point Theodore Soderberg, Paul Wells, Douglas Williams, Jerry Jost
Any Pel·lícula Nominats
1978 El caçador Richard Portman, William McCaughey, Aaron Rochin, Darin Knight
La història de Buddy Holly Tex Rudloff, Joel Fein, Curly Thirlwell, Willie D. Burton
Days of Heaven John Wilkinson, Robert W. Glass Jr., John T. Reitz, Barry Thomas
Hooper, l'increïble Robert Knudson, Robert Glass, Don MacDougall, Jack Solomon
Superman Gordon McCallum, Graham V. Hartstone, Nicolas Le Messurier, Roy Charman
Any Millor so Premi especial als assoliments en l'edició de so
Pel·lícula Nominats Pel·lícula Nominats
1979 Apocalypse Now Walter Murch, Mark Berger, Richard Beggs, Nat Boxer El cavall negre Alan Splet
1941 Robert Knudson, Robert Glass, Don MacDougall, Gene Cantamessa
The electric horseman Arthur Piantadosi, Les Fresholtz, Michael Minkler, Al Overton Jr.
Meteor William McCaughey, Aaron Rochin, Michael J. Kohut, Jack Solomon
The Rose Theodore Soderberg, Douglas Williams, Paul Wells, Jim Webb

Dècada de 1980Modifica

Any Pel·lícula Nominats
1980 Star Wars episodi V: L'Imperi contraataca Bill Varney, Steve Maslow, Gregg Landaker, Peter Sutton
Altered States Arthur Piantadosi, Les Fresholtz, Michael Minkler, Willie D. Burton
Coal Miner's Daughter Richard Portman, Roger Heman, James R. Alexander
Fama Michael J. Kohut, Aaron Rochin, Jay M. Harding, Christopher Newman
Toro salvatge Donald O. Mitchell, Bill Nicholson, David J. Kimball, Les Lazarowitz
Any Millor so Premi especial als assoliments en l'edició d'efectes especials
Pel·lícula Nominats Pel·lícula Nominats
1981 A la recerca de l'arca perduda Bill Varney, Steve Maslow, Gregg Landaker, Roy Charman A la recerca de l'arca perduda Ben Burtt, Richard L. Anderson
On Golden Pond Richard Portman, David M. Ronne
Atmosfera zero John Wilkinson, Robert W. Glass Jr., Robert Thirlwell, Robin Gregory
Diners caiguts del cel Michael J. Kohut, Jay M. Harding, Richard Tyler, Al Overton Jr.
Rojos Dick Vorisek, Tom Fleischman, Simon Kaye
Any Millor so Millor edició d'efectes de so
Pel·lícula Nominats Pel·lícula Nominats
1982 ET, l'extraterrestre Robert Knudson, Robert Glass, Don Digirolamo, Gene Cantamessa ET, l'extraterrestre Charles L. Campbell, Ben Burtt
El submarí Milan Bor, Trevor Pyke, Mike Le Mare El submarí Mike Le Mare
Gandhi Gerry Humphreys, Robin O'Donoghue, Jonathan Bates, Simon Kaye Poltergeist Stephen Hunter Flick, Richard L. Anderson
Tootsie Arthur Piantadosi, Les Fresholtz, Dick Alexander, Les Lazarowitz
Tron Michael Minkler, Bob Minkler, Lee Minkler, James LaRue
1983 Escollits per a la glòria Mark Berger, Tom Scott, Randy Thom, David MacMillan Escollits per a la glòria Jay Boekelheide
Never Cry Wolf Alan Splet, Todd Boekelheide, Randy Thom, David Parker Star Wars episodi VI: El retorn del Jedi Ben Burtt
Star Wars episodi VI: El retorn del Jedi Ben Burtt, Gary Summers, Randy Thom, Tony Dawe
La força de la tendresa Donald O. Mitchell, Rick Kline, Kevin O'Connell, James R. Alexander
Jocs de guerra Michael J. Kohut, Carlos Delarios, Aaron Rochin, Willie D. Burton
1984 Amadeus Mark Berger, Tom Scott, Todd Boekelheide, Chris Newman The River Kay Rose
2010 Michael J. Kohut, Aaron Rochin, Carlos Delarios, Gene Cantamessa
Dune Bill Varney, Steve Maslow, Kevin O'Connell, Nelson Stoll
Passatge a l'Índia Graham V. Hartstone, Nicolas Le Messurier, Michael A. Carter, John W. Mitchell
The River Nick Alphin, Robert Thirlwell, Richard Portman, David M. Ronne
1985 Out of Africa Chris Jenkins, Gary Alexander, Larry Stensvold, Peter Handford Retorn al futur Charles L. Campbell, Robert Rutledge
Retorn al futur Bill Varney, B. Tennyson Sebastian II, Robert Thirlwell, William B. Kaplan Lady Falcó Robert G. Henderson, Alan Robert Murray
A Chorus Line Donald O. Mitchell, Michael Minkler, Gerry Humphreys, Christopher Newman Rambo 2 Frederick Brown
Lady Falcó Les Fresholtz, Dick Alexander, Vern Poore, Bud Alper
Silverado Donald O. Mitchell, Rick Kline, Kevin O'Connell, David M. Ronne
1986 Platoon John Wilkinson, Richard Rogers, Charles Grenzbach, Simon Kaye Aliens Don Sharpe
Aliens Graham V. Hartstone, Nicolas Le Messurier, Michael A. Carter, Roy Charman Star Trek 4: Missió salvar la Terra Mark Mangini
El sergent de ferro Les Fresholtz, Dick Alexander, Vern Poore, Bill Nelson Top Gun Cecelia Hall, George Watters II
Star Trek 4: Missió salvar la Terra Terry Porter, David J. Hudson, Mel Metcalfe, Gene Cantamessa
Top Gun Donald O. Mitchell, Kevin O'Connell, Rick Kline, William B. Kaplan
1987 L'últim emperador Bill Rowe, Ivan Sharrock RoboCop Stephen Hunter Flick, John Pospisil
L'imperi del Sol Robert Knudson, Don Digirolamo, John Boyd, Tony Dawe
Arma letal Les Fresholtz, Dick Alexander, Vern Poore, Bill Nelson
RoboCop Michael J. Kohut, Carlos Delarios, Aaron Rochin, Robert Wald
Les bruixes d'Eastwick Wayne Artman, Tom Beckert, Tom E. Dahl, Art Rochester
1988 Bird Les Fresholtz, Dick Alexander, Vern Poore, Willie Burton Qui ha enredat en Roger Rabbit? Charles L. Campbell, Louis Edemann
Die Hard Don J. Bassman, Kevin F. Cleary, Richard Overton, Al Overton Jr. Die Hard Stephen Hunter Flick, Richard Shorr
Goril·les en la boira Andy Nelson, Brian Saunders, Peter Handford Willow Ben Burtt, Richard Hymns
Crema Mississippi Robert J. Litt, Elliot Tyson, Rick Kline, Danny Michael
Qui ha enredat en Roger Rabbit? Robert Knudson, John Boyd, Don Digirolamo, Tony Dawe
1989 Temps de glòria Donald O. Mitchell, Gregg Rudloff, Elliot Tyson, Russell Williams II Indiana Jones i l'última croada Ben Burtt, Richard Hymns
The Abyss Don J. Bassman, Kevin F. Cleary, Richard Overton, Lee Orloff Black Rain Milton Burrow, William Manger
Black Rain Donald O. Mitchell, Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Keith A. Wester Arma letal 2 Robert G. Henderson, Alan Robert Murray
Born on the Fourth of July Michael Minkler, Gregory H. Watkins, Wylie Stateman, Tod A. Maitland
Indiana Jones i l'última croada Ben Burtt, Gary Summers, Shawn Murphy, Tony Dawe

Dècada de 1990Modifica

Any Millor so Millor edició d'efectes de so
Pel·lícula Nominats Pel·lícula Nominats
1990 Ballant amb llops Jeffrey Perkins, Bill W. Benton, Gregory H. Watkins, Russell Williams II La caça de l'Octubre Roig Cecelia Hall, George Watters II
Dies de tro Charles M. Wilborn, Donald O. Mitchell, Rick Kline, Kevin O'Connell Flatliners Charles L. Campbell, Richard C. Franklin
Dick Tracy Thomas Causey, Chris Jenkins, David E. Campbell, Doug Hemphill Desafiament total Stephen Hunter Flick
La caça de l'Octubre Roig Richard Bryce Goodman, Richard Overton, Kevin F. Cleary, Don J. Bassman
Desafiament total Nelson Stoll, Michael J. Kohut, Carlos Delarios, Aaron Rochin
1991 Terminator 2 Tom Johnson, Gary Rydstrom, Gary Summers, Lee Orloff Terminator 2 Gary Rydstrom, Gloria Borders
Backdraft Gary Summers, Randy Thom, Gary Rydstrom, Glenn Williams Backdraft Gary Rydstrom, Richard Hymns
La bella i la bèstia Terry Porter, Mel Metcalfe, David J. Hudson, Doc Kane Star Trek: The Undiscovered Country George Watters II, F. Hudson Miller
JFK Michael Minkler, Gregg Landaker, Tod A. Maitland
El silenci dels anyells Tom Fleischman, Christopher Newman
1992 L'últim dels mohicans Chris Jenkins, Doug Hemphill, Mark Smith, Simon Kaye Dràcula de Bram Stoker Tom McCarthy, David Stone
Aladdin Terry Porter, Mel Metcalfe, David J. Hudson, Doc Kane Aladdin Mark Mangini
Alguns homes bons Kevin O'Connell, Rick Kline, Robert Eber Under Siege John Leveque, Bruce Stambler
Under Siege Donald O. Mitchell, Frank A. Montaño, Rick Hart, Scott D. Smith
Sense perdó Les Fresholtz, Vern Poore, Dick Alexander, Rob Young
1993 Parc Juràssic Gary Summers, Gary Rydstrom, Shawn Murphy, Ron Judkins Parc Juràssic Gary Rydstrom, Richard Hymns
Màxim risc Michael Minkler, Bob Beemer, Tim Cooney Màxim risc Wylie Stateman, Gregg Baxter
El fugitiu Donald O. Mitchell, Michael Herbick, Frank A. Montaño, Scott D. Smith El fugitiu John Leveque, Bruce Stambler
Geronimo Chris Carpenter, Doug Hemphill, Bill W. Benton, Lee Orloff
La llista de Schindler Andy Nelson, Steve Pederson, Scott Millan, Ron Judkins
1994 Speed Gregg Landaker, Steve Maslow, Bob Beemer, David MacMillan Speed Stephen Hunter Flick
Clear and Present Danger Donald O. Mitchell, Michael Herbick, Frank A. Montaño, Art Rochester Clear and Present Danger Bruce Stambler, John Leveque
Forrest Gump Randy Thom, Tom Johnson, Dennis S. Sands, William B. Kaplan Forrest Gump Gloria Borders, Randy Thom
Llegendes de passió Paul Massey, David E. Campbell, Chris David, Douglas Ganton
Cadena perpètua Robert J. Litt, Elliot Tyson, Michael Herbick, Willie D. Burton
1995 Apol·lo 13 Rick Dior, Steve Pederson, Scott Millan, David MacMillan Braveheart Lon Bender, Per Hallberg
Batman Forever Donald O. Mitchell, Frank A. Montaño, Michael Herbick, Petur Hliddal Batman Forever John Leveque, Bruce Stambler
Braveheart Andy Nelson, Scott Millan, Anna Behlmer, Brian Simmons Marea roja George Watters II
Marea roja Kevin O'Connell, Rick Kline, Gregory H. Watkins, William B. Kaplan
Waterworld Steve Maslow, Gregg Landaker, Keith A. Wester

2000Modifica

2010Modifica